Otázka na tému Biele fľaky na zuboch

Objavovanie sa priehľadných škvŕn, demineralizácia krčkov zubov,...

Dobry den. Chcela by som Vas poprosit o radu. Na prednych zuboch mi mizne biela (skor nazltla farba – pigment? zubu) a zub sa stava v tych miestach akoby priehladnym. Posobi to velmi neesteticky. Chybaju mi nejake mineraly, vitaminy? Co by som mala brat na posilnenie zubov?
Velmi sa mi tiez nicia v poslednej dobe zuby, tvoria sa mi jamky pri krckoch zubov, su velmi citlive na chlad, teple napoje i na samotne cistenie zubov, zubar my to niecim vyplnil, ale po case je vidno ten prechod medzi tou naplnou na casti zuba a vlastnou farbou zuba. Neviem, ako dalej postupovat, chela by som, aby to lepsie vyzeralo.
Dakujem.

Odpoveď

Dobrý deň,

Váš problém má viacero aspektov. Prvý je objavovanie sa priehľadných škvŕn. Aby som bol úprimný, pokiaľ viem, takéto útvary sa na zuboch objavovať nezvyknú, až na dva prípady. Prvý je vznik priehľadných rezacích hrán v prípade, že sa z nejakých príčin šikmo obrúsi hrana zuba (nadmerná záťaž, zlozvyky) a ostane na nej len sklovina nepodložená zubovinou. Druhou príčinou zvýšeného priehľadu skloviny je vysoký vek pacienta, čo však asi nie je Váš prípad a proces sa aj tak deje uniformne na celej ploche zuba a nedochádza teda ku formácii škvŕn.
Na Vašu otázku, čo máte užívať, Vás môžem ubezpečiť, že užívanie akýchkoľvek minerálov alebo vitamínov v tabletkách príliš neovplyvní kvalitu zubov po ich prerezaní do ústnej dutiny. Zuby totiž v organizme nefungujú ako zásobný orgán. Príliš z nich zvnútra neubúda ani pri dlhodobom hladovaní, no nemôžete do nich ani nič dostať. Jediný spôsob ovplyvnenia je povrchová úprava minerálneho zloženia skloviny pomocou flóru, vápniku a fosforu dodávaného na povrch zuba vo forme pást a gelov (Elmex geleé, Tooth Mousse, MI Paste).

Ďalším problémom je demineralizácia krčkov zubov. Tá nastáva prevažne kvôli nedokonalému očisteniu zubov, na inkriminovaných miestach narastajú kolónie baktérií, ktoré produkujú kyseliny a tie demineralizujú sklovinu. Spočiatku sa tak na sklovine tvoria kriedové škvrny, neskôr porézne plochy až kaz. Zub sa stáva citlivým na teplé aj na studené, taktiež na sladké. Riešením je zlepšiť techniku čistenia a používať dlhší čas remineralizačné krémy – spomínaný Tooth Mousse alebo MI paste, ktoré si pravdepodobne môžete objednať u svojho stomatológa, pretože bežne v predaji nie sú.

No a čo sa týka viditeľného prechodu na rozhraní výplň zub, to pripadá na vrub kazu alebo nešikovne upraveného povrchu výplne. Tento problém sa dá vyriešiť úpravou alebo prerobením výplne.

Návrat

Súvisice otázky s témou Biele fľaky na zuboch

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Biele fľaky na zuboch, skúste vyhľadávanie s výrazom Biele fľaky na zuboch v našej zubnej poradni.

Štítky