Otázka na tému mŕtvy zub

Zvykne mi opuchnúť ďasno nad zubom

Dobrý Den chcel by som sa opýtat vľavo hore pri očnom zube mi napuchne ďasno nieje to bolestivé ani niako neprijemné len opuchnuté po pár dnoch to prejde a po dalších dnoch sa to znovu objaví.Čo to može byt ?? Mám sa niečoho obávať?

Odpoveď

Pravdepodobne pôjde o jednu z nasledujúcich záležitostí:

  1. Zápal ďasien – následok prítomnosti povlaku a zubného kameňa – dráždením baktériami sa rozvíja zápal ďasna, ktorý vyvolá opuch. Treba navštíviť dentálnu hygieničku, ktorá odstráni zubný kameň a naučí Vás, ako si čistiť zuby, aby na nich neostával povlak a teda sa ani netvoril zubný kameň.
  2. Ďasno je dráždené ostrým odstávajúcim okrajom korunky alebo výplne. – Nutné je ich prerobiť tak, aby prechod zub-náhrada bol úplne plynulý a hladký, bez odskokov.
  3. Máte mŕtvy zub, pri koreni ktorého sa v kosti vytvára hnis a ten sa z času na čas uvoľní smerom do úst tzv.píšťalou, alebo fistulou. Ide o dočasne vytvorený odtokový kanálik, ktorým sa hnis uvoľní. Často sa situácia vyvíja úplne nenápadne. Tu je nutné kanálik zuba ošetriť (hovoríme tomu endodontické ošetrenie), prípadne zub vytiahnúť.

Návrat

Súvisice otázky s témou mŕtvy zub

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme mŕtvy zub, skúste vyhľadávanie s výrazom mŕtvy zub v našej zubnej poradni.

Štítky