Otázka na tému antibbiotiká

Antibiotiká alebo koreňová liečba?

Dobrý deň, pán doktor. Ďakujem,že vediete túto rubriku.Je to skvelá vec pre pacientov.ktorímajú potrebubyť informovaní. Dnes som bola u lekárky so silnou pulzujúcou bolesťou hornej šesťky a opuchom líca. Je to mŕtvy zub-(ošetrený a vyplnený). Asi 2 roky. Lekárka mi predpísala antibiotiká.A na moje naliehanie ma poslala na rontgen. Ze nebude otvárať ošetrený zub.Ze to je zápal v tkanive pod ním. V decembri som prisla o mrtvy zub s korunkou asi 5 ročný-takisto pulzovanie a potom sa vytvoril hnisavý vácok, zub sa začal kývať, dala som si ho vytrhnúť.Nechcem príst o ďalší zub.Lekárka povedala,že to mohlo vzniknúť z nedoliečeného zápalu.Som na to náchylná, alebo robí chybu pri osetrení lekárka? Stačia pri silbej bolesti v okolí mrtveho zuba a opuchu tváre antibiotiká?aksa potvrdí, že sa jedná o zápal tkaniva pod zubom.Netrebazub znovu otvoriť. Rada by som zachovala zub . Podotýkam, že bolesť je veľmi silná. Pomáham si tabletkami a to som typ, čo znesie bolesť.Ďakujem pekne za Váš názor.

Odpoveď

Už som tu niekoľkokrát písal, že ak sa po čase ozve mŕtvy zub, antibiotiká nič neriešia, iba oddialia problém. Zabijú všetky mikroorganizmy, ktoré sú v kosti, avšak tam kde sa množia (nedokonale ošetrené koreňové kanáliky) dosah nemajú. Jedinou možnosťou je teda reendodoncia – opakovaná koreňová liečba. Pôvodná koreňová výplň sa pri nej odstráni, kanáliky rozšíria a vydezinfikujú, nakoniec zaplnia a zub sa zrekonštruuje výplňou alebo korunkou.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme antibbiotiká, skúste vyhľadávanie s výrazom antibbiotiká v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

???

18. 03. 2016 18:52 | Ivetka | reagovať

Ako je mozne, ze toto povie jedna zubarka, ktora musi vediet (ked to uz viem ja ako laik), ze tam moze byt prehliadnuty kanalik??? Najma pri 6-tke! To, ze nema vlastny rontgen a zatazuje pacienta zbytocne antibiotikami, ktore su teraz zbytocne, ani nekomentujem… Nevychadzam z udivu, viem, ze je to recnicka otazka, ale toto nie je normalne…

Pridať komentár

Štítky