Otázka na tému Prasklina zuba

Prasknutý predný zub

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať že čo mám robiť ked sa mi pri úraze praskol predný zub (hrám futbal) a teraz sa hýbe. Prasknutý je tesne pri dasne, dosť to bolí. Dá sa to nejako liečiť, prípadne dá sa naň natiahnuť korunka aj ked je prasknutý tak tesne pri ďasne?

Odpoveď

Dobrý deň,

asi Vás nepoteším. Ak sa Vám pri úraze zlomil zub, jediná pomoc je navštíviť stomatológa, ktorý Vám ponúkne riešenia. Pokiaľ je najhlbšia časť praskliny niekde nad úrovňou ďasna, úlomok odstráni a dobuduje zub výplňou, prípadne ošetrí korunkou alebo fazetou. Ak lomná línia končí plytko v kosti, ošetrenie je možné po tzv.klinickom predĺžení korunky, čo je menší chirurgický zákrok na kosti a ďasne, alebo po povytiahnutí zuba z kosti pomocou fixného aparátu (strojčeka). Ak zlomenina prebieha niekde v strednej úrovni kosti, zub má malú šancu na prežitie a pravdepodobne pôjde von.

Každopádne by som však návštevu zubára neodkladal, lebo vedľa neošetreného zlomeného zuba časom dôjde k deštrukcii kosti a makkých tkanív a možné estetické riešenie problému bude dosť náročné.

Návrat

Súvisice otázky s témou Prasklina zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Prasklina zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Prasklina zuba v našej zubnej poradni.

Štítky