Úlomok z pred desiatich rokov

pred 10 rokmi som mal úraz – šikmo zlomený predný horný zub. bol urobený rontgen. Zub bol obrúsený, umŕtvený do stredu bol vsadený kovový kolík a základ bol nadstavený aby bolo možné nasadiť korunku. Tesne pred nasadením si somatológ všimol, že na vnútornej strane hlbšie vovnútri je ešte tenký úlomok (asi špic z toho šikmého zlomu), ktorý sa pri bočnom tlaku kýval, na základe čoho sa rozhodol ho tam nechať (asi usúdil že to nie je koreň). Medzičasom sa korunka mierne vysunula a celý koreň sa „zošikmil“ smerom von. Dnes po 10 rokoch sa mi objavila ostrá časť úlomku na vnútornej strane podmebia a moja zubárka ma poslala na chiriurgiu že musí ísť von celý zub s korunkou a nielen ten úlomok- roentgen robila spredu a ja som tam ten úlomok nevedel vôbec rozoznať, keď som sa jej pýtal či je ten úlomok veľký, tak sa odpovedi vyhla (asi tiež nevidela). Povedala že po úraze sa stáva že koreň nevydrží a že to treba dať von keď to už má 10 rokov – vytrhnúť obrúsiť aj okolité zdravé zuby a nasadiť trojkorunku. No zub je podla mňa pevný. Hovorila aj že je tam trošku zápal, ale mňa nič nebolí a možno sa to tam objavilo len preto, že úlomok sa vydral až von a do vnútra sa dostali sliny… Nechcela skúsiť vytiahnuť len úlomok a zápal vyliečiť… Prosím, je možné na základe roetgenu ak sa objaví mierny zápal zub jednoznačne vytrhnúť a nepokúsiť sa riešiť to menej radikálne? Mám 30r. a neviem či trojkorunka vydrží dlhšie ako terajšie zdravé zuby + zvýši sa degradácia čeluste. Ak by som šiel do implantátu aká je tam životnosť? Vďaka.

Odpoveď

Dobrý deň,

Váš prípad je komplikovaný v posúdení, podľa toho, čo ste mi popísali, sa z môjho pohľadu jedná o zlomeninu korunkovej časti zuba, ktorá je čiastočne uzavretá v nasadenej korunke. Aké máte možnosti? No, to závisí od toho, kam siaha horný okraj zlomeniny. Pokiaľ končí niekde v úrovni kosti a je väčšieho rozsahu, vytiahnutie zuba bude pravdepodobne jediná možnosť. Istú šancu na jeho záchranu Vám ponúka možnosť riadenej extrúzie, čo je povytiahnutie zvyšku zuba z kosti pomocou čeľustnoortopedického ťahu na korunke, čo v podstate znamená nosenie fixného strojčeka na zube na niekoľko mesiacov plus malé chirurgické zásahy v tomto období.

Pokiaľ sa preukáže, že zub sa nedá zachrániť, bude nutné pristúpiť k jeho extrakcii. Možností na jeho náhradu je niekoľko. Štandardný prístup na Slovensku je nahradiť chýbajúci zub mostíkom (Vy to nazývate trojkorunka), čo pre Vás znamená obrúsenie susedných zubov, ako ste spomínali vo svojom dotaze. Iná možnosť je vsadiť do kosti na miesto chýbajúceho zuba implantát. Znamená to vsadenie kovovej „skrutky“ alebo „čapu“ do lôžka po chýbajúcom zube, na ktorý sa nasadí korunka imitujúca chýbajúci zub. Táto možnosť má jednú výhodu a tou je nulová deštrukcia susediacich zubov, podmienkou je však prísna hygiena ústnej dutiny. Oproti kovokeramickému mostíku táto možnosť pre Vás znamená približne jeden a pol násobok ceny.

Posledná rozumná možnosť by bola nahradiť chýbajúci zub mostom na sklenených vláknach, čo znamená „prilepenie“ zväzku sklenených vláken na susedné zuby (s ich minimálnym opracovaním), na ktorých šikovný stomatológ dostaví z fotokompozitu (bielej plomby) chýbajúcu korunku zuba.

Z môjho pohľadu je toto najelegantnejšie riešenie a to nielen preto, že deštrukcia susedných zubov je minimálna a cena je nižšia ako u štandardného mostíka,ale aj preto, že je to riešenie veľmi rýchle a vysoko estetické. Čo sa týka prežívania ktoréhokoľvek riešenia zo spomínaných troch, vychádza asi na rovnako, a to je 7–10 rokov. Po tomto období sa treba pripraviť na revíziu práce a jej znovuprerobenie.

Návrat

Štítky