Otázka na tému Zubné výplne - plomby

Akú životnosť majú biele a amalgámové plomby?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, akú životnosť majú biele a amalgámové plomby. Biela mi po 6 mesiacoch vypadla a amalgámová sa zlomila po 3 mesiacoch, dá sa to reklamovať? Má to súvislosť s tým, že v týchto zuboch mám koreňovú výplň? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,

akákoľvek výplň by pri dobrej hygiene mala vydržať niekoľko rokov. Nezáleží až tak veľmi na type materiálu, ako skôr na tom, ako s ním lekár pri práci narába. Z dlhobobého hľadiska má samozrejme veľký vplyv aj starostlivosť pacienta.
Často v svojej práci stretávam pacientov, u ktorých sa pravdepodobne z ekonomických dôvodov ich predošlý stomatológ rozhodol pre ošetrenie zuba výplňou, hoci bol zub už dávno zrelý na okorunkovanie. Každý pacient takéto riešenie uvíta, no tieto práce často zlyhávajú po niekoľkých mesiacoch. Záver je ten, že rôzna miera straty tvrdých zubných tkanív si vyžadujú istý typ ošetrenia, ktorý je najvýhodnejší. Iné aleternatívy samozrejme tiež môžu fungovať, no je možné, že so sebou nesú vyššie riziká. Preto by mal byť pacient informovaný o možnostiach ošetrenia konktrétneho stavu a sám si vybrať z ponúknutých alternatív. Rôzne riešenia sú rôzne cenovo ohodnotené a vzťahuje sa na nich rôzna dĺžka garancie.
Ak chcete vedieť viac, nakuknite do histórie poradne, na túto tému je tam niekoľko príspevkov.
S pozdravom Novotný.

Návrat

Súvisice otázky s témou Zubné výplne - plomby

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zubné výplne - plomby, skúste vyhľadávanie s výrazom Zubné výplne - plomby v našej zubnej poradni.

Štítky