Otázka na tému cysta na koreni zuba

Našli mi cystu na koreni zuba

Dobrý deň,Zubár mi pod stoličkou objavil cystu. Chce mi vybrať nerv,že sa musí dostať ku kosti.Prosím je tento postup správny? Idú tieto cysty na rozbor ?

Odpoveď

Ak zub odumrie, v odumretých tkanivách nervovo a ciev sa vnútri zuba začínajú množiť baktérie, ktoré sa uvoľňujú do kosti. Ako následok infekcie tam časom vzniká útvar, ktorému vravíme granulóm. Podrobne som celý proces rozpísal na : http://lekar.pluska.sk/…ky/mrtvy-zub
http://lekar.pluska.sk/…mrtveho-zubu

Lekári často hovoria zovšeobecnene, aby im pacienti rozumeli, preto útvar nazval cystou. Ten sa lieči tak, že sa sprístupnia kanáliky v mŕtvom zube, vyčistia sa a zaplnia. Tomu hovoríme endodontické ošetrenie. Akonáhle sa odstráni infekcia zo zuba, granulóm na koreni sa do nejakého času (6–12 mesiacov) zhojí sám a vymizne.
Tu už teda nie je reč o vyberaní nervov, tie už dávno odumreli a s nimi aj zub.

Je pravda, že v zriedkavom, dlhotrvajúcom prípade sa granulóm môže časom opuzdriť a vzniká z neho cysta, tu však už endodoncia nepomôže, cystu treba odstrániť chirurgicky.
Ak lekár takúto cystu z kosti odstráni, môže ju poslať na histologický rozbor.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme cysta na koreni zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom cysta na koreni zuba v našej zubnej poradni.

Štítky