Otázka na tému biele škvrny na zuboch

Mám biele škvrny na zuboch

Nosim strojcek. Pocas jeho nosenia som otehotnela, teraz je to rok, co kojim. Hygienu dodrziavam, ale objavuju sa mi male biele fliaciky. Nie okolo zamkov, ale na inych miestach. Ortodontistka vravela, ze zlozenie slin moze byt ine a zuby su viac namahane. Som z toho velmi nervozna. Pouzivam aj elmex gel 1× tyzdenne a rano po jeho pouziti su tie skvrnky este horsie. Resp sa mi urobili nove aj pocas jeho pouzivania. Mam tooth mousse gel doma. Mozem ho pouzivat pocas tyzdna a v nedelu elmex gel? Nevadi, ze ich budem pouzivat kvazi sucasne? Co este mozem urobit? Potrebujem si zachranit zuby.

Odpoveď

Biele škvrny na zuboch sa väčšinou objavujú z troch príčin:

1. prvé štádium zubného kazu – demineralizácia skloviny
Škvrny sa objavujú na miestach, kde dlhšiu dobu stojí zubný povlak, ktorý odvápňuje sklovinu. V prípade že nosíte strojček, skôr by sa to dialo na okraji zámkov, kde sa hygiena udržuje ťažšie.
2. fluoróza – predávkovanie fluoridmi
Vzniká prevažne u detí, ktoré majú nadmerný príjem fluóru – či už z vody, stravy, alebo liekov. Celková denná dávka fluóru by nemala prekročiť 2 mg.
V dospelosti sa objavuje zriedkavo, pretože prijatý fluór sa už nedokáže zabudovať do hĺbky zubných tkanív, tie sa už nemenia. (Rovnako ani spätne zuby nefungujú ako zdroj vápnika pri tehotenstve alebo kojení…) Prijatý fluór sa u dospelého človeka môže len zabudovať do povrchovej vrstvy skloviny, odkiaľ sa časom môže uvoľniť, preto je dôležité pravidelne používať zubnú pastu s fluoridmi.
3. presušenie skloviny
Pri vysušení zuba, napríklad u zubného lekára, pri dýchaní otvorenými ústami, alebo počas bielenia, sa na sklovine môžu objaviť kriedovo biele škvrny. Kým vysušenie prebehne za niekoľko minút, rehydratácia môže trvať aj dva dni… Toľko teda bude trvať, kým sa obnovia pôvodne optické vlastnosti skloviny a škvrny z vysušenia zmiznú.
Osobne si myslím, že toto by mohol byť Váš prípad. Je možné, že v noci kvôli strojčeku dýchate ústami, čím vysušujute zuby. Preto sú škvrny viditeľnejšie ráno.t
Ak Vám predsa len vŕta v hlave fluoroźa, môžete vysadiť elmex, a ostaňte len pri Tooth Mousse, ktorý neobsahuje fluór, napriek tomu však remineralizuje zuby vápnikom a fosforom z prírodných zdrojov.

Návrat

Súvisice otázky s témou biele škvrny na zuboch

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme biele škvrny na zuboch, skúste vyhľadávanie s výrazom biele škvrny na zuboch v našej zubnej poradni.

Štítky