Otázka na tému korunka na mŕtvy zub

Je nutné okorunkovať mŕtve zuby?

Dobrý deň,
mám dva predné horné zuby, jednotku a dvojku a podla tlaku v druhej jednotke to budú tri mrtvé zuby. Chystám sa dať si na ne korunky, pretože nevyzerajú tie zuby po ošetrení ako pred tým. Jednak sa mi zdá, ako keby bol na tom zube tieň. Je teda asi o jeden stupeň tmavší. Prestala som sa usmievať. Robí mi to problém. Ďalší problém je, že tie zuby cítim tak zvláštne. Cítim, že sú veľmi krehké, čiže na nich vôbec nejem. Ďalší problém je, že pri bozkávani ma to obmedzuje dosť. Nie je mi príjemné, ak sa mi na zuby tlačí. Vždy kontrollujem, či sa zuby neodlomili. A nakoniec, začala som nejako sŕkať sliny. Zo zadu sa mi na ne lepí všetko jedlo a sladké nápoje, zachytáva sa mi tam káva. Pred tým to tak nebolo. Je to na nervy už.

Moja otázka znie: Ak si dám spomýnané korunky, všetky tieto problémzy sa konečne stratia? Vyriešia to korunky?Budem môcť normálne hrýzť prednými zubami? Budem rada za odpoveď. Ďakujem

Odpoveď

To, že pociťujete nepríjemný tlak na spomínané zuby pri tlaku sa nevyrieši korunkami. Mřtve zuby nemôžu samé sprostredkovať bolesť, bolieť však môže okolitá kosť za podmienok, že v nej pretrváva infekcia alebo podráždenie. Oplášťovanie korunky zuba, obávam sa, stav nezlepší. Bolo by preto asi dobré nechať stav preveriť u nezávislého lekára špecializujúceho sa na koreňovú liečbu.
Zo zadu sa Vám lepí strava a zafarbuje sa pigmentami kvôli nevyleštenému povrchu výplní, ktorými sú uzavreté vchody do kanálikov. Tie je vhodné vyleštiť, prípadne vymeniť. To by som však riešil, až keď sa ukáže, či netreba prerobiť koreňové výplne.
Čo sa týka tmavého zafarbenia, to sa dá odstrániť vnútorným vybielení, ktoré sa robieva na záver ošetrenia. Nad korunkami by som uvažoval, aby ak by boli zuby veľmi oslabené množstvom výplní.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme korunka na mŕtvy zub, skúste vyhľadávanie s výrazom korunka na mŕtvy zub v našej zubnej poradni.

Štítky