Otázka na tému posun zubov kvôli zubom múdrosti

Môže prerezávanie zuba múdrosti ovplyvniť medzeru medzi jednotkami?

Dobrý deň pán doktor, mám problém s medzierkou medzi hornými prvymi rezakmi chcela by som si ju dať upraviť ale neviem či je to vhodne ked sa mi ešte neprerezali zuby mudrosti (mam takmer 21), mohlio by to v buducnosti nejako nepriaznivo ovplyvnit tuto upravu?
Dakujem

Odpoveď

Uvažujete správne. Ak začnú prerezávať osmičky, môže ich tlak spôsobiť posun zubov smerom dopredu, čo v ojedinelých šťastných prípadoch môže viesť k uzavretiu medzery. Ak však máte medzierku kvôli nízkemu odstupu uzdičky hornej pery, tak sa zuby môžu posunúť, ale medzera sa neuzavrie. Na obrázku je typický príklad nízkeho odstupu uzdičky hornej pery, ktorá zachádza až do medzizubného priestoru. laser-frenectomy-before-s.jpglaser-frenectomy-before-s.jpg
Na to je potrebná frenulektómia – chirurgické odstránenie uzdičky.
Riešenie? Ak nemáte nízky úpon uzdičky, nechajte si vyhotoviť OPG snímku na zubnom rtg. Na nej je možné pekne vidieť postavenie horných stoličiek a do istej miery predvídať ich rast. Ak osmičky nemajú tendencie prerezávať v zlom smere, dajte si medzery uzavrieť fotokompozitnými výplňami. Ak sa neskôr budú osmičky prerezávať a bude sa Vám zdať, že sa predné zuby krivia, necháte si osmičky vytiahnúť.
V prípade, že máte nízky odstup hornej uzdičky, nechajte si ju najskôr operačne odstrániť. Hovorí sa tomu frenulektomia a ide o nekomplikovaný zákrok.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme posun zubov kvôli zubom múdrosti, skúste vyhľadávanie s výrazom posun zubov kvôli zubom múdrosti v našej zubnej poradni.

Štítky