Otázka na tému otvorený mŕtvy zub

Ako dlho môžem mať otvorený zub?

Dobrý deň, chcela by som vás veľmi poprosiť o radu. Mám 23 rokov a dlhodobé problémy s dvoma hornými stoličkami (obidva zuby su už mŕtve). Podľa zubárky mam podľa všetkého aj veľký nábeh na paradontozu. Pred dvoma týždňami sa mi pri jednej z nich spravil opuch (vačok) z vonkajšej strany ďasna aj s hnisom a bolelo to. Moja zubárka to nevedela dostať von cez zub (bol plombovaný)tak to vytláčala ručne cez ďasno a celý zub nechala otvorený (min na 3 týždňe,lebo šla na dovolenku) asi nech to vytečie von, lenže mňa to pri jedení dosť bolí. Chcem sa spýtať, či je takýto postup vôbec správny, pretože ten hnis stále v ďasne vidím aj cítím. Odvtedy prešiel týždeň. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď

Ak sa nad mŕtvym zubom vytvorí opuch, je úplne bežný postup, že sa výplň odstráni, kanáliky spriechodnia a zub sa ponechá otvorený na pár dní. Potom sa pokračuje v liečbe a zub sa znova uzavrie. U Vás je problém v tom, že sa pani doktorke nepodarilo kanáliky spriechodniť v prvom sedení, a tak tam pretrváva opuch, lebo hnis sa nemôže uvoľniť inou cestou, ako pod sliznicu a ďasno. To spôsobuje opuch a bolesti.
Máte na výber tri možnosti:
Ak s tým viete žiť a nezhoršuje sa to, tak 1.) alebo počkáte na pani doktorku, kým sa vráti z dovolenky a bude sa pokračovať v liečbe 2.) požiadate iného lekára, aby to vykonal miesto nej, avšak si to budete musieť plne uhradiť.
Ak by sa stav zhoršoval, a Vy nechcete pomoc od iného lekára, tak 3.) zájdete za svojim praktickým lekárom, aby Vám predpísal antibiotiká. Stav to nevyrieši, ale na chvíľu zmierni. Táto posledná možnosť je ale plytvaním potenciálu antibiotík a takýmto „zbytočným“ predpisovaním sa znižuje celková účinnosť antibiotík.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme otvorený mŕtvy zub, skúste vyhľadávanie s výrazom otvorený mŕtvy zub v našej zubnej poradni.

Štítky