Alergická reakcia na nikel v zliatine čapu

dobry den chcel by som sa opytat mam silnu alg.reakciu na nikel. moj zubar mi dal spravit dentalny cap. pri skuske mi dent. technik na otazku o zlozeni povedal ze ide o chrom nikel alebo o chrom kobalt.ja som vsak mojho zubara upozornil ze mam silnu alg.reakciu na tuto zlozku.v priebehu 1 tyzdna sa mi vytvorila afta nad zubom na opacnej strane.preto vas tymto ziadam radu ci je mozne ze tuto reakciu spustil prave tento cap a ake su mozne rizika.taktiez ake su alternativi pre mna ako pacienta kedze som uhradil nemalu sumu spojenu s tymto zakrokom a mam vazne obavy o zdravotny stav popripade ake su ine moznosti-/zmena materialu/

Odpoveď

Dobrý deň,
pokiaľ by sa jednalo o alergickú reakciu na nikel v zliatine čapu, bolo by pravdepodobnejšie, aby sa prvé prejavy v ústnej dutine lokalizovali v oblasti, kde bol tento materiál použitý. Vo vašom prípade by to bolo na ďasne okolo dotyčného zuba.

Výmena je samozrejme možná, aj keď otázka jej financovania bude ošemetná. Namiesto kovového čapu je možné použiť FRC čapy, čo sú továrensky vytvorené čapy zo sklenných vláken a živice, prípadne vytvoriť na mieru priamo v ústach čapovú nadstavbu z voľných sklenných vláken. Je istá pravdepodobnosť, že korunka, ktorú na tom zube máte, bude môcť byť použitá znovu. Pozor však, aj tá môže mať vnútornú kovovú kostru. V tom prípade by som Vám doporučil novú s použitím zliatiny bez obsahu niklu, alebo ešte lepšie (aj keď drahšie) – celokeramickú korunku.

Návrat

Súvisice otázky

Štítky