Medzierka medzi zubami

Dobry vecer pan doktor.Mam taky problem ze mam celkom pekny chrup az na predne dva zuby kde mam medzi nimi asi 4 mm medzierku…chcel by som vas poziadat o radu co mam robit ked nechcem nosit strojcek a chcel by som mat normalny usmev…popripade kolko by to stalo ak by som si to chcel spravit.Dakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

nuž, takáto vec nie je len otázkou peňazí. V prvom rade treba povedať, že ak budete problém riešiť strojčekom, neutrpíte na zubných tkanivách žiadne škody (brúsenie …).

Pokiaľ ste rozhodnutý pre neortodontické riešenie, máte na výber priame dobudovanie zuba fotokompozitom (ide v podstate o výplne), alebo nepriame ošetrenie fazetami. To znamená, že po zdrsnení alebo čiastočnom zbrúsení bočných a predných plôšok zuba sa z nich vezme odtlačok a zubný technik v laboratóriu vymodeluje na sadrovom modely chýbajúce časti z fotokompozitu alebo keramiky. Následná práca sa sníme z modelu a špeciálnym postupom sa nalepí na upravené zuby. Tím sa uzavrie alebo aspoň zúži medzera medzi zubami.

Musíte si ale uvedomiť, že pre kritériá pekného zuba musí ostať zachovaný medzi šírkou a výškou zuba a tváre. Ak by lekár zuby iba rozšíril smerom do medzery bez ich predĺženia, možno Vám budú pripadať príliš široké. Ak ich aj predĺži, možno sa Vám budú zdať veľké. Treba preto nájsť istý stredný kompromis, ktorý by Vás uspokojil. To je možné pomocou skúšobných faziet (tzv.mock-up), ktorý klient nosí niekedy aj niekoľko dní a ich postupnými úpravami (čo sa týka tvaru a farby) sa spolu s lekárom dopracujú k uspokojivému výsledku. Podľa tohto tvaru sa potom zhotovia definitívne fazety, ktoré budú esteticky prepracovanejšie a dopredu u nich možno očakávať pozitívny výsledok. Toto je veľmi elegantný spôsob vyhotovenia faziet, treba však rátať s istým cenovým navýšením kvôli časovo a technicky náročnejšiemu postupu.

Návrat

Súvisice otázky

Pridať komentár

strojček

25. 01. 2011 14:29 | Martina Mališová | reagovať

Dobrý deň pán doktor, v priebehu mesiaca by mi mali dávať strojček. Doktor mi poveal že kontroly majú byť každé dva mesiace lenže ja v máji cestujem a vrátim sa až na začiatku novembra. Bol by to velký problém keby som navštevovala zubára v zahraničí a nie tu na slovensku kedže celú dobu budem odcestovaná???

Medzierka medzi zubami

04. 02. 2011 18:30 | Gabika | reagovať

Dobrý deň pán doktor, ja mám tiež problém s chrupom, presnejšie povedané mám niekoľko mm medzierku medzi prednými zubami. Chcela by som sa opýtať, či je možné, žeby sa medzierka zvačšila v priebehu života. Za odpoveď ďakujem.

Pridať komentár

Štítky