Otázka na tému vyštiepená hrana zuba

Z hrany zuba sa mi kúsok vyštiepil

Dobrý deň,

odštiepil sa mi maličký kúsok z predného zubu. Zubár mi ho odmietol dorobiť, kedže povedal, že je to príliš malý kúsok a že by musel obrusovať zdravý zub, aby kompozit mal na čom držať. Chcela som sa opýtať, či existujú aj iné možnosti opravy zubu bez brúsenia? Moja zubárka mi spomínala tekutý kompozit. Je možné ním zub dorobiť bez brúsenia? Ide naozaj len o veľmi malý kúsok, potrebovala by som len „dorovnať“ odštiepenú hranu, pretože zub sa mi trošku ďalej štiepi. Ďakujem za odpoveď. T.K.

Odpoveď

Nie som si istý, či je nutné naozaj vybrusovať zo zdravých tkanív, v technickej rovine je možné výplň zhotoviť priamo na sklovine, tak ako to je. Problémom však je, že to pravdepodobne nebude mať dlhú životnosť. Aj keď sa to zhotoví precízne, drobulinké výplne priamo na hrane zuba zväčša neprežijú viac, ako dva roky. V takom prípade by som s tekutými fotokompozitmi, tzv.flow materiálmi, pracoval opatrne, pretože ich pevnosť je nižšia, ako u klasických tuhých fotokompozitov.
Pri odštiepeniach v rozsahu do 0,5mm sa situácia zvykne iba zaleštiť.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme vyštiepená hrana zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom vyštiepená hrana zuba v našej zubnej poradni.

Štítky