Otázka na tému oroantrálna komunikácia

Hĺbkové potápanie po extrakcii

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či sa môžem zhruba cca 3 týždne po extrakcii oboch horných osmičiek hĺbkovo potápať. Pýtam sa z dôvodu, že chirurg mi povedal, že nemám cca 10–14 dní po zákroku silno nosom fúkať ani kašlať, pretože kanáliky v dutinách sú prepojené. Moja otázka teda znie či sa môžu teda pri vyrovnávaní tlaku pri zmene hĺbky (fuknutí do nosa, chyteného prstami) rany znova otvoriť a začať krvácať alebo či tam niečo takéto hrozí.Prípadne kedy sú rany už úplne zacelené.
Ďakujem

Odpoveď

Nie som si istý, do akej miery alebo v akom rozsahu bola u Vás po extrakcii prítomná oroantrálna komunikácia. Ide o stav, kedy sa po vytiahnutí zuba vytvorí prechod z ústnej dutiny cez lôžko zuba po extrakcii do prínosovej dutiny. Prejaví sa to tak, že pri fúknutí do upchatého nosa vzduch syčí cez ranu do úst. Niekedy je o-a komunikácia masívneho rozsahu a je nutné vykonať plastickú úpravu na ďasne, inokedy je prieduch minimálneho rozsahu, niekedy ostáva komunikácia prekrytá sliznicou prínosovej dutiny a vidno pri fúknutí iba jej vydúvanie. Málokedy je za stav zodpovedný ošetrujúci lekár, zväčša ide o nevýhodné anatomické postavenie hornej stoličky.
Ak komunikácia bola prekrytá sliznicou, alebo iba málo priechodná, pri normálnom hojení by po troch týždňoch nemal byť problém s potápaním. Ak bola väčšieho „kalibru“, tak by som to odložil.
Existujú však aj potápačské techniky, ako pootvorením úst a posunom sánky dozadu možno uvoľniť Eustachovu trubicu, čím sa vyrovnávajú tlaky medzi nosom a stredným uchom. Pri tomto manévri nehrozí obnovenie o-a komunikácie, pretože nedochádza k prílišnému zvýšeniu tlaku v nosnej dutine. Používajú ju skúsený potápači, preto ich pri ponore nevidíte zapchávať si nos.

Návrat

Súvisice otázky s témou oroantrálna komunikácia

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme oroantrálna komunikácia, skúste vyhľadávanie s výrazom oroantrálna komunikácia v našej zubnej poradni.

Štítky