Otázka na tému implantát

Zuby ma stáli nemálo peňazí a aj tak nie sú v poriadku

Dobrý deň,

mám 23 rokov a na svoj celkom nízky vek som prišla už o veľa zubov – o niektoré úplne, u niektorých sa našťastie dal aspoň zachrániť koreň a riešilo sa to zubnými implantátmi. Všetky tieto zákroky som podstúpila v lete minulého roka. Všetko bolo v poriadku ale po pol roku sa začali prvé problémy…
Vo februári ma začal jeden z umelých zubov (6 vľavo dole) pobolievať, presnejšie som pri zahryznutí cítila taký nepríjemný tlak. Netrvalo dlho a pod týmto zubom sa mi vytvoril vačok, z ktorého vytekal hnis a opuchla mi celá polovica tváre. Pri rtg sa zistilo že koreň je celý zahnisaný. Nasledovala liečba ATB s tým, že by sa prípadne tento zub dal ešte zachrániť, keď už som do neho vrazila toľko peňazí. ATB ale nezabrali a tak bol verdikt jasný.
Ani nie po mesiaci, skôr ako som sa dozvedela, že o tento zub prídem prišli ďalšie komplikácie. Tentoraz išlo o 5 vpravo hore, teda na úplne opačnej strane. Tento zub bol zlomený a koreň bol zarastený. Môj zubár o tom samozrejme vedel a povedal, že by sa mal vytrhnúť. Skôr ako k tomu došlo, sa mi stalo to isté čo u predchádzajúceho zuba. Bolesť, hnis a zasa opuch tváre (tentoraz druhej polovice aby mi nebolo ľúto).
Pán zubár teda skonštatoval, že ma pošle k chirurgovi aby mi odstránil rovno obidva tieto zuby naraz.
Pred mesiacom som teda podstúpila chirurgický zákrok, pri ktorom mi odstránili zároveň zubný implantát aj ten zarastený koreň. Hojenie prebiehalo bez komplikácií, dokonca ma to vôbec nebolelo ako býva pri takýchto ranách zvykom.
Dnes sa ale začal problém č. 3. Ide znovu o zubný implantát (6 vpravo dole). Opäť ma bolí resp. tlačí pri zahryznutí a ja sa bojím či neprídem aj o tento zub.
Preto by som sa rada spýtala na Váš názor. Je možné, že by som stále mala v tele nejaký zápal a postupne by som vďaka nemu prichádzala o ďalšie zuby? Neviem či mám zubára poprosiť o ďalší rtg, či tam predsa len niekde ešte neni hnis, ktorý by sa šíril. Predsa len on je odborník a mne je trápne mu hovoriť čo má robiť. Preto aj prosím najprv o radu vás.
Alebo je možné, že by moje telo doslova malo s týmito implantátmi nejaký problém? Keď teraz ma začal „tlačiť“ už druhý…
Paradoxne včera som sa dozvedela, že prídem o ďalší zub a opäť mi tam ostane koreň, do ktorého sa dá implantát… Má vôbec cenu takéto riešenie keď o pol roka treba o ten zub zas prídem?…
Som už zúfalá, vďaka mojim zubom som na tom finančne dosť zle a čakajú ma ďalšie a ďalšie výdavky. Potrebovala by som už dajaké dlhodobé riešenie.

Vopred ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň
Liliana

Odpoveď

Nuž,… alebo ste zle informovaná, alebo Vás niekto vodí za nos. Implantát sa nevsádza do koreňa, implantátom sa nahrádzajú úplne vytiahnuté zuby, ktoré tam už nie sú. To, čo popisujete vyzerá skôr na čapovú nadstavbu – t.j.nejaký odliaty kovový čap, ktorý sa vlepí do predom endodonticky ošetreného koreňa (endodoncia = koreňová liečba). Takáto rekonštrukcia zlyháva vtedy, ak nie je dostatočne kvalitne vykonaná endodoncia (napríklad kvôli príliš zakriveným alebo nepriechodným koreňom, prehliadnutým kanálikom, nedostatočnej dezinfekcii a pod.), alebo ak čap s korunkou zub zhora dostatočne hermeticky neuzatvárajú. O nejakom putovaní hnisu alebo zápalu tu nemôže byť ani reči, to sú rozprávky starej matere.
Ak chcete vedieť na čom ste, obráťte sa na lekára, ktorý má v danej oblasti skúsenosti, pracuje s mikroskopom a je nezainteresovaný. Doneste mu snimky a prípadne si nechajte ním zhotoviť nové, aktuálne. Mal by Vám povedať, čo je nutné prerobiť, alebo s čím môžete rátať. Ak sa to podarí ošetriť kvalitne, nemala by ste s tým mať roky problém.

Návrat

Súvisice otázky s témou implantát

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme implantát, skúste vyhľadávanie s výrazom implantát v našej zubnej poradni.

Štítky