Zmeniť zubára, prístup, spôsob ošetrenia či materiál?

dobrý deň, po 20 rokoch odišla moja stará zubárka do penzie. Zubné výplne, ktoré mi urobila mi vydržali aj 20 rokov, konkrétne predný zub s obyčajnou bielou plombou (nie moderným bielym kompozitom) mi vydržal 21 rokov, kým ma jej mladý nástupca nepresvedčil, že je plomba stará a treba ju vymeniť. O rok na to mi vytiahol z toho istého zubu nerv, lebo som niečo v jeho okolí občas cítila – myslela som si, že by to mohlo byť ďasno, lebo tam mám paradontický problém, ale on povedal, že je to preto, lebo je plomba blízko nervu. Teraz po vytiahnutí nervu a koreňovej výplni mám však po 3 týždňoch od zákroku v okolí zubu tie isté pocity a navyše zub cítim aj pri hryzení, čo predtým nebolo, je to normálne, alebo je to urobené zle? Už sa nechcem uňho sťažovať, lebo strácam k nemu dôveru. Nechcem však behať od zubára k zubárovi, pretože neviem, či sa len za tie roky nezmenili štandardné postupy a u iného zubáre by to bolo to isté. Každopádne mi jeho plomby vydržia maximálne 3 roky, u starej zubárky mi aj biela kompozitová plomba na zadných zuboch (hoci mi ju na zadné zuby neodporúčala) vydržala 15 rokov, teraz mi jednu z nich chce nový zubár tiež preplombovať, lebo sa zdá, že je vedľa nej kaz. Stará zubárka hovorievala, že pokiaľ kaz nie je väčší ako hrot vŕtačky, tak do zubu netreba vŕtať, a že pigmentácia zubu vyzerajúca ako kaz môže vydržať roky, a mala pravdu. To, s čím som za ňou došla, že sa mi to zdá byť kaz, zostalo 15 rokov nezmenené, ale teraz mi chce jej nástupca aj tieto zuby s pigmentáciou vŕtať, ale po skúsenostiach s jeho preplombovávaním váham. Stará zubárka, aj keď bola blízko nervu, použila nejakú kyselinu na zacelenie alebo niečo podobné a pod plombu kalcium a snažila sa zub zachrániť a podarilo sa jej to. Nový zubár hneď vytiahne nerv (za tri roky, čo je u nás, je to už tretí zub). Tento zub je jednotka a zuby okolo neho sú úplne zdravé, takže by som nechcela o neho prísť, aby mi ich nemuseli obrusovať – dá sa v takom prípade jednotka nahradiť implantátom namiesto mostíka a je implantát vhodný, ak sa jedná o jednotku zub? Ako dlho môžu po koreňovej výplni pretrvávať nepríjemné pocity, ak je urobená správne? Sú spomínané postupy v súčasnosti štandardné,nepoužíva sa už kalcium na liečenie zubov a plomby majú nižšiu kvalitu a vydržia vždy kratšie, teda nemá zmysel po spomínaných súsenostiach meniť zubára?

Odpoveď

Dobrý deň!
Vaša otázka je dosť obšírna, a tak ak dovolíte sa Vám pokúsim odpovedať heslovite:

  • ak výplň na zube drží aj po 15tich rokoch, neznamená to, že je dotyčný zub v poriadku. Môže sa stať, že nerv takéhoto zuba z nejakej príčiny odumrie, a ak lekár takúto výplň nahradí novou, tak sa môžu ohlásiť bolesti. Občas sa to stáva, pretože zistiť, či je zub živý alebo či odumrel je niekedy veľmi náročné.
  • po endodoncii (ošetrení kanálikov zuba) pacient môže mať bolesti (hlavne na záhryz), nie však dlhšie ako niekoľko dní.
  • pri dobrej hygiene pacienta a správnom rozhodnutí lekára by každá výplň mala vydržať dlhšie ako tri roky
  • pokiaľ má pacient povedzme aspoň stredný vek, netreba sa ponáhľať s radikálnym riešením zafarbených rýh na žuvacích plôškach stoličiek, na mieste je skôr liečba ozónom a remineralizačné pasty (napr.Elmex alebo Toothmouse). Či je zub vhodné ošetriť výplňou je možné stanoviť pomocou rtg alebo diagnodentom (laserové zariadenie na zistenie skrytých kavitácií v zube)
  • aj keď je zo zuba odstránený nerv, nie je dôvod očakávať jeho stratu. Pri kvalitnom endodontickom zákroku Vás môže daný zub prežiť :)
  • kalcium hydroxid sa dodnes široko používa ako podpodložkový materiál
  • v súčastnosti sú dostupné výplňové materiály, ktoré sú často o skok kvalitnejšie ako tie spred 15 rokov. Dôležité je však to, ako sa s materiálom zaobchádza.

Aké kvality má Váš stomatológ, to posúdiť naozaj nedokážem a ani nemôžem. Prajem Vám veľa šťastia.

Návrat

Štítky