Pridať komentár

Návrat

Čistenie zubov

04. 01. 2014 00:56 | Daniel Varga

Čítam tieto otázky a odpovede na problémy so zubami a tu čítam v odpovedi na otázku pani, alebo slečny, ako keby výčitku, že jej pod výplňou,(alebo plombou) vznikol kaz, lebo neošetrovala svoje zuby dostatočne.

Asi pred tridsiatimi rokmi som v rádiu počúval výsledky jednej výskumnej skupiny,(už sa nepamätám odkiaľ boli) ktorí tvrdili, že skúmaním a dlhodobím sledovaním zistili, že čistenie zubov, alebo nečistenie zubov má iba spoločenský význam, aby nám nesmrdelo z úst, ale má pramálo vplyvu na vznik zubného kazu. Ja mám 62 rokov a chýbajú mi štyri zuby. Celý život som čistil a čistím zuby iba keď idem do kostola, na spoločenskú udalosť, alebo zubárovi. Mám jednu manželku (druhá v poradí) ktorá si od svojho detstva minimálne dvakrát denne drhne svoje zuby kartáčikom a krémom. Jej chýba päť zubov a už sa jej pýta von aj šiesty.

Moja prvá manželka keď mala mliečne zuby, jej veľmi rozboleli a jej mama ju zobrala zubárovi, ktorý dal urobiť röntgenový snímok a povedal, že bolesti má z toho, že jej rastie pod mliečným zubom nový zub, ale žiaľ ten nový zub má kaz. Jej matka sa nahnevala na zubára, ako môže tvrdiť takú hlúposť, že nevyrastený zub už má kaž? Ale žiaľ, keď ten zub vyliezol, ten kaz mal, ktorý potom bolo treba opraviť. Pán doktor, vy ste odborník a tvrdíte niečo iné, ale ja so svojimi skúsenosťami môžem potvrdiť skúsenosti tých výskumníkov, od ktorých som počul, že umývanie zubov má iba spoločenský efekt a kaz má asi iné dôvody. Možno nedostatočná strava (veľa mäsa)alebo nejaký iný vplyv, ale umývanie zubov má vplyv iba na naše okolie a na peňaženku výrobcov zubných krémov a kief.