Otázka na tému Cena za ošetrenie u zubára

Biele výplne vs kvalita práce vs cena vs spokojnosť a trvácnosť

Dobrý deň, nedávno som bola na preventívnej prehliadke (kvôli zmene trvalého pobytu som zmenila aj svojho stomatológa) a ostala som nemilo prekvapená. Na základe rtg snímku mi zistil približne 5 kazov, všetky pod bielymi výplňami, kde najstaršia má max. 5 rokov. O zuby sa starám, na prehliadku som chodila vždy poctivo, tak si neviem vysvetliť tieto kazy. Mám tomu rozumieť tak že to bola zle urobená práca predch. stomat. alebo jednoducho je takáto trvácnosť bielych výplní za ktoré som dala nemalé peniaze, keďže som mala lekára na priamu platbu…

Odpoveď

Dobrý deň,
bohužiaľ, takéto sťažnosti počúvam často. v prvom rade po mne nechcite, aby som kritizoval prácu kolegov, zvlášť, keď som prípad dôkladne osobne nevyšetril. Môžem Vám k tomu povedať len toľko, že:

  1. výška platby ešte nie je kritériom kvality ( aj keď na druhej strane, je ťažké urobiť za lacný peniaz vysokú kvalitu)
  2. nie je ani tak dôležitý materiál, ako skôr spôsob, ako sa s ním zaobchádza
  3. za dobrú starostlivosť o chrup sa u nás považuje zubná kefka dvakrát denne, žiaľ to je málo (netvrdím, že sa vás to týka, píšem všeobecne) Aby sme starostlivosť považovali za uspokojivú, je treba zuby správnym spôsobom čistiť dvakrát denne kvalitnou (neznamená drahou) zubnou kefkou a zapojiť minimálne aj zubnú niť, ak už nie medzizubné kefky. bolo by super zapojiť aj jednozväzočkovú kefku a škrabku na jazyk. Znie to prehnane, no je to len rutina, ktorá denne spolu nezaberie viac ako desať minút.
  4. trvácnosť akejkoľvek kvalitnej výplne je minimálne štyri roky (ale to je môj názor)

Asi som nenapísal presne to, čo by ste chceli počuť, závery si skúste odvodiť sama.
Prajem Vám minimum takýchto nepríjemných zistení v zubnom kresle v budúcnosti.

Návrat

Súvisice otázky s témou Cena za ošetrenie u zubára

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Cena za ošetrenie u zubára, skúste vyhľadávanie s výrazom Cena za ošetrenie u zubára v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

Čistenie zubov

04. 01. 2014 00:56 | Daniel Varga | reagovať

Čítam tieto otázky a odpovede na problémy so zubami a tu čítam v odpovedi na otázku pani, alebo slečny, ako keby výčitku, že jej pod výplňou,(alebo plombou) vznikol kaz, lebo neošetrovala svoje zuby dostatočne.

Asi pred tridsiatimi rokmi som v rádiu počúval výsledky jednej výskumnej skupiny,(už sa nepamätám odkiaľ boli) ktorí tvrdili, že skúmaním a dlhodobím sledovaním zistili, že čistenie zubov, alebo nečistenie zubov má iba spoločenský význam, aby nám nesmrdelo z úst, ale má pramálo vplyvu na vznik zubného kazu. Ja mám 62 rokov a chýbajú mi štyri zuby. Celý život som čistil a čistím zuby iba keď idem do kostola, na spoločenskú udalosť, alebo zubárovi. Mám jednu manželku (druhá v poradí) ktorá si od svojho detstva minimálne dvakrát denne drhne svoje zuby kartáčikom a krémom. Jej chýba päť zubov a už sa jej pýta von aj šiesty.

Moja prvá manželka keď mala mliečne zuby, jej veľmi rozboleli a jej mama ju zobrala zubárovi, ktorý dal urobiť röntgenový snímok a povedal, že bolesti má z toho, že jej rastie pod mliečným zubom nový zub, ale žiaľ ten nový zub má kaz. Jej matka sa nahnevala na zubára, ako môže tvrdiť takú hlúposť, že nevyrastený zub už má kaž? Ale žiaľ, keď ten zub vyliezol, ten kaz mal, ktorý potom bolo treba opraviť. Pán doktor, vy ste odborník a tvrdíte niečo iné, ale ja so svojimi skúsenosťami môžem potvrdiť skúsenosti tých výskumníkov, od ktorých som počul, že umývanie zubov má iba spoločenský efekt a kaz má asi iné dôvody. Možno nedostatočná strava (veľa mäsa)alebo nejaký iný vplyv, ale umývanie zubov má vplyv iba na naše okolie a na peňaženku výrobcov zubných krémov a kief.

Pridať komentár

Štítky