Otázka na tému Zápal ďasien

Zápal ďasien najrozšírenejšie ľudské ochorenie

Dobrý deň, uz dlho ma trapi zapal dasien, krvacanie, a medzi zubami /dolne predne/ a dasnom sa mi vytvara jemny hnis. vyskusala som uz vela roznych veci (rozne pasty,ustne vody,corsodil) no nic mi nepomaha. corsodil som pouzivala opakovane no pomohol len na kratku dobu a opat sa to vratilo. moj zubar mi na to povedal, ze to je zapal dasien,ale nikdy mi nic konkretne nepovedal ako to mam liecit. prosim poradte mi, ci na to existuju nejake antibiotika alebo nejake vodicky alebo co, lebo uz sa to somnou vlecie dost dlho, o zuby sa naozaj snazim dobre starat a nic.dakujem velmi pekne

Odpoveď

Je naozaj na mieste, že Vás tento problém trápi. Zápal ďasien je najrozšírenejšie ľudské ochorenie, a hoci sa vyvíja pomaly a plíživo, jeho dopad na ľudské zdravie má mnoho aspektov. Väčšina pacientov mu nevenuje pozornosť paradoxne len preto, že problém je ukrytý mimo bežného videnia a tak sa v ústach nejeden problém stratí. Treba si ale uvedomiť, že ak by sme zlúčili na jedno miesto zápalom postihnuté ďasno, získali by sme plochu s rozmermi približne 3 krát 4 centimetre. Som presvedčený, že ak by každý, koho sa to týka, mal na ruke zapálenú hnisajúcu ranu takejto veľkosti, určite by už na tretí deň utekal k lekárovi. Prečo to však necháva v ústach bez vážnejšieho povšimnutia niekoľko rokov? Na to neexistuje logická odpoveď.
Treba si uvedomiť, že pri silnom zápale ďasien sa v postihnutých tkanivách množia a do krvného obehu uvoľnujú baktérie, ktorých dopad na srdcovo cievny, pohybový a imunitný system sa berie čím ďalej vážnejšie.
Drastický vplyv má zápal ďasien aj vlastný závesný aparát zuba. Zub totiž v kosti nie je vlepený alebo nejak vklinený, ale je v kostenom lôžku uchytený vysokým počtom väzivových vláken. Ak je však ďasno pokrývajúce priľahlé časti zuba zapálené, kosť pod ním sa v priebehu času stráca, a tým sa zmenšuje aj plocha kosti, v ktorej je zub uchytený. Takisto sa zhoršuje kvalita aj počet spomínaných väzivových vláken a celkovým výsledkom je, že sa zub začne kývať. Ľudia vtedy hovoria o paradontóze a zvaľujú to na dedičnosť, avšak pravda je, že jediné čo zdedili v tomto smere od rodičov nie sú zlé zuby, ale zlé návyky.
Prečo? No pretože celý stav je (v drvivej väčšine) zapríčinený zlou hygienou. Nevravím, mnohí z tých, ktorých sa to týka, naozaj majú snahu, ale stav ústnej hygieny majú napriek tomu úbohý. Nikto sa múdry nenarodil a dobre si očistiť chrup, si vyžaduje isté znalosti. Tie by Vám mal predať Váš stomatológ, alebo dentálna hygienička. Vtedy zistíte, že na kvalitnú očistu Vám určite nepostačí iba kefka a pasta, ale musíte denne používať aj zubnú niť, jednozväzočkovú kefku a pravdepodobne aj vhodné medzizubné kefky a škrabku na jazyk. Ak si necháte odstrániť zubný kameň a perfektnou hygienou zabránite narastaniu kolónií baktérií na zuboch a priľahlých častiach ďasna (tomuto tvarohovitému povlaku zloženému z baktérií vravíme zubný povlak, alebo plak), nie je žiaden dôvod, aby sa Vám v blízkej dobe nezahojili a krvácanie a hnisavé pochody sa stratili. Rovnako sa Vám prestane tvoriť zubný kameň (svojím ostrým povrchom zápal ďasien radikálne prehlbuje!), pretože ten sa primárne netvorí ako kameň, ale vzniká mineralizáciou spomínaného plaku, ktorý nie je zo zubov odstránený do 48 hodín od svojho počiatku.
Do istej miery môžu napomôcť niektoré ústne vody, alebo špeciálne zubné pasty, ale treba si uvedomiť, že zo všetkého najdôležitejšia je v tomto procese správna technika čistenia, na druhom mieste sú správne pomôcky, a až na poslednom mieste je kozmetika (zubná pasta a ústne vody).

Návrat

Súvisice otázky s témou Zápal ďasien

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zápal ďasien, skúste vyhľadávanie s výrazom Zápal ďasien v našej zubnej poradni.

Štítky