Otázka na tému nevyhovujúci zubný mostík

Zhotovili mi neestetický zubný mostík

dobrý deň.som veľmi rada,že som našla túto vašu stránku,kde sa človek naozaj veľa dozvie.
ja by som však chcela tiež poradiť.pred 2týždňami mi nasadili kovokeramicku korunku na vrchné zuby/mala som ich 6 vpredu,1–3naľavo,4medzera,5zub,,1–3napravo,/po nasadení som odišla do zahr.do práce preto som ešte nerozprávala so svojím zubárom,ale chcem od vás poradiť ako mám postupovať.nad korunkamy mám škaredé šedé,čo je veľmi neestetické,a na jednej str.mám jeden zub akoby taký tučný a strašne mi to vadí aj zvnutra,akoby mi to tam zavadzalo,a pravý rezák nemá hore zaoblený tvar ale taký smiešny špic do boku"ako Kriváň"..je to normálne,že skoro každý ten zub má iný tvar a hrúbku??velmi zle sa mi s nimi hovori,lebo sú ovela väčšie ako moje,a ako by mi prekrývali celé moje spodné zuby ako mám zatvorené ústa.ako predkus,,a pritom presne o tom som sa s lekarom bavila,že nechcem aby som mala veľké zuby,doslova ako kôň.vtedy ma ubezpečil,že nie.
a ešte jedna otázka.zubár mi narátal,že potrebujem 9 zubov/aj moja chyba,že som si to nezratala ako to vychadza/mostík má 9 zubov,ale do pravej str.mi chýba teraz ešte jeden,mám tam medzeru,ktoru vidieť ked sa smejem,dá sa to neako dorobiť??veľmi pekne vám dakujem už dopredu za vašu odpoved a rady.

Odpoveď

Nespokojnosť s tvarom koruniek je dôležité vyjadriť ešte pred nasadením mostíka… Ak je nasadený natrvalo a chcete ho prerobiť, jediná možnosť bude ho rozpíliť, stiahnuť a vyhotoviť úplne nanovo. To je viac práce ako bolo na začiatku. Niektoré jemné odchýlky v tvare je možné upraviť aj zábrusom a zaleštením, ale väčšie nie. Taktiež nie je možné k motíku dodatočne prilepiť ešte jeden zub naviac.
Práve kvôli tomu je výhodné zhotoviť pri väčších rekonštrukciách dlhodobý provizórny mostík zo živice, ktorý môžte nosiť niekoľko týždňov a viete sa vyjadriť k tvaru zubov a ich funkcii. Ak si naň zvyknete a ste spokojná s tvarom zubov, zhotoví sa podľa neho definitívny mostík z kovokeramiky. Celkový účet sa navýši asi o tretinu, ale stojí to za zváženie.
Sivý lem okraja ďasien môže byť spôsobnený:
1.presvitaním stmavnutých koreňov zubov (v prípade, že sú endodonticky ošetrené) – tu často pomôže len chirurgická korekcia ďasien, prípadne vybielenie koreňov
2.presvitaním kovového okraja koruniek (ak bola kovová konštrukcia vytiahnutá až na okraj zuba – tu sa to dá iba prerobiť a navrhnúť iný dizajn nosnej konštrukcie
3.zraňovaním ďasna ostrým okrajom koruniek pri nepresne zhotovenej práci – objavuje sa to iba na niektorých miestach, nie na všetkých korunkách- v ideálnom prípade by sa to možno dalo zahladiť, alebo skôr celé prerobiť.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme nevyhovujúci zubný mostík, skúste vyhľadávanie s výrazom nevyhovujúci zubný mostík v našej zubnej poradni.

Štítky