Otázka na tému Zubná protéza

Zubná protéza a dáviaci reflex

Prajem pekný deň, moja otázka : aké je riešenie v prípade úplnej hornej zubnej protézy, ktorá aj po roku je nositeľná len pár hodín denne, nakoľko vyvoláva dáviaci reflex. Môj pokus s vyhotovením druhej protézy dopadol rovnako…

Odpoveď

Pekný deň aj vám!

aj keď literatúra tvrdí, že dávivý reflex u pacienta vymizne, ak pacient protézu vytrvalo nosí, pravda je taká, že nie každému sa podarí tento boj dotiahnuť do víťazného konca.

Máte dve možnosti:

  • 1. zostanete verná myšlienke samostatnej vyberateľnej náhrady a budete bojovať. pomôže, ak sa podarí protézu čo najviac skrátiť a stenšiť na strane smerom do hrdla, čo však môže protézu oslabiť a znížiť jej pevnosť. je možné, že budete odkázaná na pomoc lepidla na protézy, čo nie je až taký problém. skúste cmúľať mentolové cukríky a vydržte s protézou pri bežných činnostiach čo najdlhšie, spočiatku si ju nechávajte v ústach aj na noc. hygiena niekoľkokrát denne je samozrejmosťou, k tomu sa ani nevyjadrujem. aj keď som o tom dosiaľ nikde nevidel zmienku, niekedy pri dávivom reflexe pomôže, ak vám lekár vašu protézu na podnebí za hornými jedničkami trochu zdrsní, čo si samozrejme bude vyžadovať ešte dôslednejšie očisťovanie protézy.
  • 2. vydáte sa na cestu implantátov, ktoré by slúžili
    1. ako „patentky“ pod protézou, čo by umožnilo minimalizáciu jej plochy na podnebí,
    2. alebo sa na nich postaví pevný mostík a s protézou sa nadobro rozlúčite. to by za priaznivých okolností fungovalo ako vaše vlastné zuby, odľahčí vás to však o pár tisíc euro.

Návrat

Súvisice otázky s témou Zubná protéza

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zubná protéza, skúste vyhľadávanie s výrazom Zubná protéza v našej zubnej poradni.

Štítky