Otázka na tému fistula

Nad plneným zubom sa mi objavuje hnisavá hrčka

Dobry den touto cestou sa Vas chcem opytat, nakolko zhruba pred rokom mi moj stomatolog umrtvil 5 hore napravo . srpravil mi celu proceduru a na poslednej mi ho uravrel tak ako treba. Po par mesiacoch sa mi spravil hnisavy vacok cca nad tym zubom.navstivil som s tym zubarku a povedala, ze to je asi nad 4, tak mi ho otvorila asi vycistila a koniec. povedala mi, ze uz by to nemalo hnisať. Po mesiaci sa mi zase spravil na tom istom mieste to iste- hnisavy vacok. znova som navstivil zubárku, pričom pani zubarka mi povedala , ze tak ona to skor vidi nad tou 5, tak mi ho otvorila a vsetko dala von a na zhruba 5 dni nechala otvoreny zub a den pred navstevou zubara sa mi znova spravail taka hnisava fistula. tento hnisavy vacok, ked je v klude je bez vacsich bolesti , ale akonahle sa mi to ako keby zapalilo, zub je bolestivy na dotyk na tom mneste, kde je ta fistula a jazykom citim ako keby nejaky kanalik smerom hore ku korenu a teda som s tym znova navstivil zubarku a dala mi kalciovu vypln stym ze mi ho na nejaky cas cca uzatvorila a o dva tyzden si mam dojst znova spravit blombu , nakolko ze ta kalciova vypln tam moze ostat aj pol roka. pani doktorka mi predpisala antibiotika ROVMYCINE. )teda chcel by somsa poradit co s tym, aky je dalsi postup nakolko chcem mat uz ten zub plnohodnotny zub, nakolko ked sa zapaluje na tej strane, nie je mozne ho pouzivat, lebo ten zapal vovylava aj miestami silnu bolest. tak vas ziadam o pomoc
dakujem Zimani

Odpoveď

kanálik.pngkanálik.png

Takejto hrčke, pod ktorou je hnisavý kanálik vedúci k zdroju krvácania, hovoríme fistula. Niekde v kosti, či už nad hrotmi tej štvorky alebo pätorky, je infekcia, ktorej podstata pravdepodobne tkvie v nedokonale ošetrených kanálikoch. Baktérie sa v zube napriek liečbe ďalej nerušene množia a uvoľňujú do kosti, kde vyvolávajú hnisavý zápal. Nahromadený hnis si časom nájde cestu cez kosť a ďasno von do úst a bolesti ustúpia. V tomto štádiu to bez liečby pretrváva aj roky, čo je veľmi nebezpečné pre celkový zdravotný stav nositeľa.
Ak si s tým lekárka nevie rady, neznamená to, že zub musí ísť von, mal by ste sa však obrátiť na stomtológa pracujúceho so zubným mikroskopom, ktorý to pod zväčšením dokáže kvalitne spriechodniť, vyčistiť a znovu zaplniť. Potom ten zub môže plnohodnotne fungovať bez zdravotného rizika po celý zvyšok života.

Návrat

Súvisice otázky s témou fistula

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme fistula, skúste vyhľadávanie s výrazom fistula v našej zubnej poradni.

Štítky