Otázka na tému Zubné výplne - plomby

"Biele plomby" vs amalgán. Pre a proti

Dobrý deň, môj problém začal asi pred rokom, keď som zmenila zubného lekára. Pri prehliadke mi pani zubárka povedala, že biele zubné výplne, ktoré mi však nerobili žiadne problémy, sú zlé a opotrebované a treba ich vymeniť. Ona však neuznáva biele výplne, maximálne tak na predné zuby a tak mi na jedno sedenie vymenila v hornom rade asi sedem plômb za amalgán. Odvtedy mám však neskutočne zlú chuť v ústach, stále cítim kov, je to skrátka hrozné. Bola som asi po dvoch mesiacoch sa na to opýtať, ale pani zubárka mi povedala, že občas sa to stáva a do troch mesiacov by to malo ustúpiť. Je to už rok a ja som z toho zúfalá. Celé dni mám pocit, akoby som žula niečo kovové. Je možné, aby som takto reagovala na tieto plomby, hoci kedysi som ich mala a nepamätám si, že by mi robili podobné problémy? Už uvažujem, že zmením lekára a dám si opäť vymeniť plomby za biele. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď

Dobrý deň!

Nuž pravda je taká, že tzv. biele plomby, ako ľudia bežne nazývajú fotokompozitné výplne majú dodnes mnoho zástancov, ako aj odporcov. Váš stomatológ zjavne patrí do tej druhej skupiny, to však neznamená, že vám výplne prerobil zbytočne.

Fotokompozity sú (ak sú použité podľa správneho pracovného postupu) plnohodnotné výplňové materiály, ktorými možno mnohokrát ošetriť aj také zuby, kde by bol amalgám vyslovene nevhodný. Má to však istý háčik, a ten je uvedený hore v zátvorke – t.j. správny pracovný postup.

Fotokompozity sú totiž materiály veľmi citlivé na akekoľvek pochybenie v postupe, a preto vôbec nie je jednoduché vyhotoviť z nich peknú a kvalitnú výplň. Chce to striktné dodržanie pracovného protokolu a dosť veľa času. Ak je lekár zručný a dôsledný, odmenou je výplň, ktorú má problém aj on sám nájsť po rokoch na zube a funkčne bude plnohodnotne nahrádzať stratené zubné tkanivá. Ak si vytvorí skratky a zjednodušenia, veľkú výplň „rýchlo lacno a kvalitne“ vyhotoví za 20 minút, je vysoko pravdepodobné, že za dva roky ju niekto bude musieť vymeniť.

No a kde sa v celom tomto príbehu nachádzate vy? To naozaj neviem. faktom je, že práve kvôli tomuto náročnému pracovnému postupu sa vedľa fotokompozitov v porovnaní s amalgámom trochu častejšie objavujú kazy. Ak sa to stane, je namieste kazy odstrániť a takéto výplne prerobiť.
Vaša lekárka, ktorú ste si dobrovoľne vybrala, zjavne nie je zástancom fotokompozitov a preto vám podľa svojho presvedčenia ponúkla amalgám, čo je v poriadku, pretože s ním má lepšie skúsenosti.

Vyvstal však istý problém a ten treba riešiť. Príčina vaších kovových chuťových vnemov môže byť rôzna. možno je to prítomnosť rôznych kovov v dutine ústnej (napr.korunky alebo mostíky z jednoduchých alebo zlatých zliatín), možno máte alergiu na niektorú zložku použitého amalgámu, alebo ste jednoducho citlivý typ a pociťujete javy, ktoré iný ľudia prehliadnu.

Ak vám prítomnosť týchto výplní naozaj zhoršuje kvalitu života, riešenie je jednoduché: obráťte sa na stomatológa, ktorý je kamarát s fotokompozitmi a ten vás pravdepodobne osobodí od vášho bremena.

Návrat

Súvisice otázky s témou Zubné výplne - plomby

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zubné výplne - plomby, skúste vyhľadávanie s výrazom Zubné výplne - plomby v našej zubnej poradni.

Štítky