Otázka na tému rozvŕtaný zub

zubárka mi príliš rozvŕtala zub

Dobry den,viac nez pred rokom mi moja stara zubarka rozvrtala zub a priam mi ho znicila, pretoze mi ho nechala rozvrtany stale mi liecila kaz a cistila zub az to nebolo unosne.zzo zuba vlastne ostali len steny, vnutrajsok bola diera.tak sa mi polovicka odlomila.sla som novemu zu arovi.ten mi to zablomboval cele, diera zmizla.na tri tyzdne.blomba sa odlomila a teraz sa mi cely zub po kuskoch rozpadol.uz mi tam trci len maly kusocek,ostatny zub je schovany koren.je to dolna 5-ka ak sa nemylim.ake mam moznosti? Da sa s tym nieco urobit? Vadi mi to najma pri prezuvani stravy.dakujem za informacie

Odpoveď

Aj keď je korunková časť zuba úplne zničená, je možné zub zachrániť. Dôležité je, v akom stave je koreň. Ak je jeho zdravý okraj v úrovni ďasna, alebo z neho aspoň vytŕča, tak to vôbec nie je stratené. Pravdepodobne však najskôr bude nutné vykonať koreňovú liečbu (endodonciu), a potom ho ošetriť nepriamou výplňou (onlay alebo overlay) alebo korunkou.
Pojmy, ktorým nerozumiete si nájdete vo vyhľadávači poradne, alebo na googli.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme rozvŕtaný zub, skúste vyhľadávanie s výrazom rozvŕtaný zub v našej zubnej poradni.

Štítky