Otázka na tému zlomený zub

Zlomený zub

Dobrý den, pred 2 rokmi sa mi odlupilo zo sestky a čast zostala odelena od zvyšku zuba. Môj byvaly zubar mi ten zub dorobil tak, aby drzal spolu. Kazdy rok mi ho musel prerabat, kedze vzdy po silnejsom zahryznuti plomba len vo vnutri praskla a bolelo ma na tej strane hryzt. Tento rok mi pri vymene omylom odlupil aj tu pohyblivu cast tak, ze to bolo krvave a zaplomboval. Od vtedy som mala mesiac stale bolesti dasna medzi sestkou a sedmickou. Myslela som si, že je to z dovodu, že sa mi medzi ne zachytava jedlo a ked ho vyberam, som si tam zaniesla infekciu. Presla som k inemu doktorovi, ktory mi nasiel v tej plombe dieru (bola hlboko v dasne po tej omylom vyvrtanej casti sestky), vyvrtal mi zub az po zubnu dren, vobec som to necitila a dal mi tam nejaku vlozku s tym, ze po mesiaci mam prist a asi mi bude nutne vyberat nerv. Dnes je tomu tyzden a zacina mi cerniet dasno z vnutornej strany pod tou vlozkou. Je normalne, ze to cernie? Je spravne vyberat nerv alebo je mozme to len zaplombovat? Aky postup je podla Vas spravny? Mam 30 rokov a nikdy som nemala kaz a ani problem so zubami, nechcem to uz podcenit. Dakujem

Odpoveď

Zo zuba sa nikdy len tak niečo neodlúpi, pravdepodobne ste tam už predtým mali veľký kaz alebo výplň. Zub sa zlomil pod okraj ďasna, Váš zubný lekár sa to snažil zachrániť, čo mu svedčí ku cti, ale ešte som nevidel, aby takto zhotovená výplň fungovala stabilne. Zub v priebehu času odumrel následkom toho hlbokého zlomenia, alebo kazu. Dôkazom odumretia je, že Vás vŕtanie až do nervu vôbec nebolelo.
Prečo ďasno začalo černieť – dôvodov môže byť viac. Mohlo to zakrvácať na okraji výplne a krv sa časom môže v ďasne rozpadať na tmavé medziprodukty. Iná možnosť je, že Vám druhý lekár dal do zuba umŕtvovaciu vložku (napr.Toxavit alebo Depulpin), ktorá sa spod netesnej výplne uvoľňuje na okolité mäkké tkanivá, spôsobuje ich zafarbenie až odumretie. Pre istotu je vhodné bežať s tým čím skôr k lekárovi, ktorý tam vložku zhotovil.
Ak je zub naozaj mŕtvy, koreňovej liečbe sa nevyhnete. Iným riešením by bola už len extrakcia.

Návrat

Súvisice otázky s témou zlomený zub

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme zlomený zub, skúste vyhľadávanie s výrazom zlomený zub v našej zubnej poradni.

Štítky