Zubný kaz "malý veľký" problém

Dobrý deň. V utorok 17.2.2009 mi moja zubarka vyvrtala kazovu stoličku, ktoru objavila pri preventívnej prehliadke – vôbec nebolela. Pani zubarka povedala, že ide o malý kaz, keď ho vrtala podotkla, že je veľmi hlboký. Po vyplnení zuba ešte stále aj po piatich dňoch, keď zahryznem napr. do tvdej kôrky chleba tak citim bolesť. Inak zub nebolí. Je to o niečo menej bolestivé ako hneď na druhý deň. Treba ešte počkať, alebo hneď kontaktovať zubnú lekárku? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď

Niekedy sa kaz na prvý pohľad javí ako malý, no nakoniec sa z neho vykľuje celkom slušná „katastrofa“, ktorá zaskočí aj samotného lekára. Je to preto, že sa baktérie po prieniku cez sklovinu (čo môže byť len úzka štrbina na sklovine) začnú v zubovine šíríť do strán, čím kaz časom nadobudne veľké rozmery. To samozrejme nemusí byť na pohľad hneď zrejmé. Ak Vás takýto zub po ošetrení pobolieva a bolesť nemá klesajúcu tendenciu, mali by ste sa ozvať svojmu stomatológovi. Niekedy je to preto, že výplň na dotyčnom zube je trochu vyššia, než by mala byť a vtedy stačí urobiť jej malý zábrus do požadovaného tvaru, niekedy môže byť na zube prasklina, prípadne sa v ňom rozvíja zápal zubnej drene. Vtedy je riešenie trochu komplikovanejšie.

Návrat

Súvisice otázky

Pridať komentár

-

21. 04. 2009 08:55 | Pavla Neupauerová | reagovať

Dobrý deň. Mám taký istý problém. Preventívna prehliadka – malý kaz, pri vŕtaní sa ale zistí malá katastrofa – hlboký kaz. Zub, ktorý dovtedy nebolel, po zaplombovaní bolí, reaguje na studené a teplé. Nie je to zle modelovanou výplňou, tá je v správnej výške. Keďže som podľa tohto scenára prišla o 3 zuby, pritom dva boli dovtedy bez viditeľného kazu a doposiaľ bez plomby, zaujíma ma ako je to možné, že sa na kaz príde až keď je hlboký a ide do pulpitíty a zub je zrelý na extrakciu? Moja zubárka hovorí, že mám tvrdú sklovinu na pohľad zdravú a kaz sa tvorí pod ňou. Na čo ale potom absolvujem pravidelné preventívne prehliadky, ktoré by mali takýmto katastrofám zabrániť? Ďakujem za odpoveď. Pavla Neupauerová

malý - veľký problém

23. 04. 2009 20:34 | Novotný Rudolf, MUDr. | reagovať

pravda je taká, že u nás sú zubní lekári tak zahltení prácou, že počas preventívnej prehliadky sa po nových kazoch pátra zväčša iba pohľadom. takýmto spôsobom sa žiaľ dá podľa štúdií odhaliť asi tak 65% prítomných kazov. podstatne lepší prehľad o situácii lekárovi poskytne kvalitne zhotovená RTG snímka, prípadne laserový systém na určenie prítomnosti kazu – „diagnodent“, alebo aspoň silné bočné presvietenie zuba napríklad prístrojom „toothspy“. je možné, že patríte medzi ľudí s málo priehľadnou a sýtou sklovinou, kde je veľmi náročné vyhodnotenie prítomnosti kazu púhym pohľadom. pri najbližšej prehliadke požiadajte svoju lekárku, aby vás odoslala na panoramatickú snímku alebo sériu bite-wing snímok a následne ich vyhodnotila. je možné, že takýmto spôsobom odhalí aj malé kazy v medzizubných priestoroch a pod výplňami,ktoré by inak ostali dlhý čas neodhalené a ohrozili existenciu postihnutých zubov.

Pridať komentár

Štítky