Otázka na tému Mŕtvy zub

Je pravdepodobné, že takýto zub umrie....?

Dobry den pan doktor, ako nie hrdy vlastnik niekolkych hlbokych kazov by ma zaujimala tato situacia: Je pravdepodobne, ze takyto zub umrie – vtedy bez osetrenia (endodoncia) moze vytvorit „bakterialne lozisko“ a sirit do tela bakterie. Je mozne, ze sa to stane bezbolestne? Teda ze prichadza (k vyraznemu) poskodeniu organizmu bez bolesti zuba? Moze takyto zub prehliadnut zubar pri prehliadke?

Ktore plomby odporucate pri takychto kazoch? Maju vyraznu vyhodu CEREC?

Odpoveď

Dobrý deň,

Čo sa deje v mŕtvom neošetrenom zube sa dozviete na: http://www.dentonet.sk/…etrenom-zube

Zub naozaj môže odumrieť bezpríznakovo, stáva sa to však iba na zuboch s kazmi, alebo s nevyhovujúcimi výplňami. Môže sa stať, že sa takýto zub pri nedôslednej prehliadke prehliadne, zvlášť pokiaľ ide o štrbiny pod výplňami.
Výber vhodného typu výplne má na starosti ošetrujúci lekár a nie je priestor na to, aby som tu popisoval nejaké pravidlá výberu.
Napriek tomu, že sám vlastním systém Cerec, nedovolil by som si tvrdiť, že výplne z Cerec-u sú nadradené ostatným rekonštrukciám, ktoré sú zhotovené zubným technikom. Rozdiel je v tom, že pravdepodobnosť presnosti je pri Cerec-u predsa len vyššia, lebo nie je závislá od vonkajších faktorov.
Pravdou však je, že sa u nás často výplňami ošetrujú aj zuby, ktoré by mali byť rekonštruované nepriamymi výplňami (onlay alebo overlay). Pri veľkej strate tkanív zuba by totiž situácia mala byť riešená zhotovením výplne na sadrovom modeli a potom vlepená na svoje miesto v zube. Z finančných dôvodov a náročnosti na presnosť práce sa tento postup chronicky obchádza. Cerec je riešením práve pre tieto situácie, kedy má lekár možnosť zhotoviť onlay alebo korunku na počkanie v tom istom termíne bez toho, aby musel komunikovať so zubným technikom. Ide však o finančne náročnú technológiu a tak aj výrobky z Cerec-u sú drahšie ako bežné výplne alebo korunky.

Návrat

Súvisice otázky s témou Mŕtvy zub

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Mŕtvy zub, skúste vyhľadávanie s výrazom Mŕtvy zub v našej zubnej poradni.