Otázka na tému Praskanie sánky

Nadpis otázky

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Už asi 3 týždne cítim, ako mi niečo praská pri otváraní úst, alebo žutí, taktiež pri rozprávaní sa mi predne vrchne zuby niekedy dotýkajú spodných zubov a aj jazyk ma často páli. Pred mesiacom som bola na RTG PND a pred 4 mesiacmi mi robili panoramaticky snímok zubov a bolo všetko v poriadku.Chcem sa opýtať, aké vyšetrenia by som mala absolvovať a či na tých snímkach je vidieť aj čelustný kĺb.
Ďakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

Ide o to, či je to povrchové, alebo zasahuje do hĺbky.

Ak je to len zafarbenie na povrchu, mohlo by ísť o pigmenty zo stravy a nápojov, ktoré sa na zuboch uložia pri nesprávnej hygiene.
Zúbky sa môžu zafarbiť aj pri nadmernom užívaní prípravkov s obsahom železa.
Tieto povrchové zafarbenia sú tmavé a vyskytujú sa na tvrdom povrchu zuba. Je možné ich odstrániť vyleštením.

Iný prípad sú kazivé poškodenia zubov. Aj tu je zub sfarbený, no skôr do žlto-hneda, povrch zuba je zmäknutý.

Kazy sa nemusia objavovať len zo sladkostí, na prvom mieste je vždy nedostatočná hygiena. Celý proces urýchľuje časté kojenie (hlavne nočné), lebo mlieko obsahuje veľa cukrov. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že aj med obsahuje cukry, ktoré zvyšujú kazivosť.
Inou príčinou zvýšenej kazivosti sú vrodené ochorenia skloviny (napr.amellogenesis imperfecta) a zuboviny (dentinogenesis imperfecta).

Zubné kazy viete riešiť len v spolupráci so zubným lekárom.

Dentonet

Odpovedal: Dentonet

email: marketing@dentonet.sk

web: www.dentonet.sk

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Praskanie sánky, skúste vyhľadávanie s výrazom Praskanie sánky v našej zubnej poradni.