Otázka na tému Vačok nad trvalým zubom

Vačok nad trvalým zubom - dvojkou

Dobrý deň, mojej dcére sa často robia vačky na ďasnách nad vyvŕtanými zubami (mliečnymi), ale tentokrát sa jej urobil vačok nad trvalým zubom – dvojkou, ktorý jej ešte len rastie. Vraj je to u niektorých detí normálne, že kým sa zub neprereže, že sa urobí vačok. Zub je po celej šírke prerezaný, aj sme boli u dr., ktorá dcére vačok vyčistila a asi 3 týždne bol pokoj, ale objavil sa znovu. Dcére kontrolujem zúbky po čistení a následne si ústa vyplachuje paradontaxom. Nemôže ten vačok spôsobiť dcére nejaké vážne zdravotné problémy? Aký by mal byť ďalší postup? Nemal by sa preliečiť?
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,

Všetko závisí od toho, z akej príčiny vačok vznikol. Nie je v poriadku, ak vznikajú nad všetkými mliečnymi zúbkami, a už vôbec by nebolo dobré, ak je to nad trvalou dvojkou, ak to naozaj pochádza z tej dvojky. Teoreticky by to totiž mohlo byť aj z prerezávajúcej sa trojky. Dôležité je zistiť, či je tá dvojka živá. Ak dcéra neprekonala nejaký silný úraz v danej oblasti, tak nie je dôvod na to, aby bola dvojka mŕtva, a potom ten vačok pochádza z iného zdroja… To by bol ten lepší prípad.

Ak však odumrela a vačok pramení z nej, tak musí byť endodonticky preliečená.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Vačok nad trvalým zubom, skúste vyhľadávanie s výrazom Vačok nad trvalým zubom v našej zubnej poradni.

Štítky