Otázka na tému Endodoncia

Zápal ďasien - paradentóza - čo ďalej?

Dobrý deň, Na preventívnej prehliadke so synom 11 ročným podľa panoramatického rontgenového snímku zubárka konštatovala zápal ďasien
a vyjadrila sa, že môže už ísť o začiatok paradentózy (úbytok ďasien, pokles zubnej kosti). Vo veku 11 rokov. Som z toho veľmi šokovaný a nešťastný.

Priznávam dedičnú podmienenosť po mne (aj ja mám paradentózu) a situácia je ešte skomplikovaná tým, že asi po mojej manželke zdedil väčšiu kazivosť zubov. Na jar na preventívnej prehliadke bolo všetko v poriadku a teraz na konci 10. mesiaca doktorka objavila podľa snímku na horných šestkách zuboch také hlboké kazy, čo siahajú skoro až do jadra zubu, a tým vzniká podľa doktorky problém riešiť trojkoreňový zub buď spôsobom preseknutia nervov v kanálikoch, umŕtvenia zubu, čistenie kanálikov a nakoniec zabetónovanie celého vnútra, čím sa takýto zub stane mŕtvym.

Alebo vytrhnúť obe šestky, čo si ona veľmi osobne netrúfa robiť, nakoľko sa obáva, že je to ešte mladá osoba, neúplne fyziologicky vyvinutá a obáva sa, aby nevznikla vytrhnutím veľká diera, ktorá by veľmi krvácala a otvorila aj dutinu nad zubami.

Poraďte prosím, pre akú možnosť sa rozhodnúť, aký bude mať vplyv na ostatné zuby vytrhnutie tých šestiek, resp. dá sa s injekciami proti bolesti vyliečiť reálne takýto zub s tým, aby to ten chlapec v zubárskom kresle všetko dokázal absolvovať ? Aké sú Vaše skúsenosti s takýmito prípadmi. Veľmi mi na tom záleží a nechcem urobiť chybu, ktorú by som si neskôr ja a potom syn aj vyčítal. Zuby sú už iba jedny a myslím, že dentálnu hygienu sme nepodcenili.

S vďakou a úctou zostáva Ing. R. Vladimír,

Vás a sa chcem opýtať, aká je u Vás z hľadiska dedičnosti situácia s Vašimi zubami a ďasnami, či riešite nejaké podobné problémy a ak k tejto veci máte nejaké informácie a poznatky či už z teoretické alebo praktické, čo by ste mi vedeli poradiť, ako postupovať ďalej. Pýtam sa viacerých zubárov, majú rôzne názory, neviem sa rozhodnúť bez vecných a racionálnych argumentov.

Odpoveď

Dobrý deň,

Skúsim Vám odpovedať vecne:

  1. Paradentóza sa môže vyskytovať aj u 11 ročných detí, nesúvisí však s vysokou kazivosťou. Ide o infekciu závesného aparátu zuba. Lieči sa dôslednou hygienou (správnymi pomôckami s naučenou technikou) a často aj antibiotikami.
  2. Paradentóza sa nededí, ide o infekciu, ako som už spomínal. V istom malom percente ide o autoimunitné ochorenie, ktoré sa aktivuje fajčením.
  3. Kazivosť zubov sa nededí. Môžete zdediť tvar zubov, pri ktorom sa na niektorých miestach môžu viac ukryť baktérie spôsobujúce kaz, no dôslednou technikou čistenia sa to dá zvládnuť.
  4. Endodontickým ošetrením kanálikov sa zub dá zachovať na celý život. Chlapec to pravdepodobne zvládne skôr s premedikáciou upokojujúcich liekov.
  5. Ak sa dá zabezpečiť, že chlapec zvládne čistenie kanálikov, extrakcie by som zavrhol. Ideálne by bolo zveriť sa na endodonciu do rúk niekoho, kto pracuje so zubným mikroskopom.

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia v našej zubnej poradni.

Štítky