Otázka na tému Endodoncia

Endodontické ošetrenie zuba

Dobrý deň, v Pondelok mi pani zubárka opravovala 2 zuby na ľavej strane jeden hore (myslím že 6) a jeden dolu. Žiadne z nich ma však pred zákrokom nebolel. Už zákrok však bol nezvyčajne bolestivejší a bolesť neprestávala ani dni po zaplombovaní. Po prebdenej noci som vo Štvrtok šiel opäť k lekárke, spodný zub prudko rozbolí len keď sa „neopatrne“ napijem vody – pri kontakte s ňou, ak je trocha studená. No vrchný zub bolel stále, bolesť vychádzala akoby z pod zuba, alebo z pod ďasna, prechádzala celím lícom až k spánkom. Lekárka mi zub opäť otvorila a dala mi tam len vložku, vraj to už nebude bolieť. Poobede som zasa šiel k lekárke – že bolesť vôbec neustupuje. Tak mi vytiahla nerv(y). A vraj už to bude OK. No bolesť ani trocha neprestala, ani sa nezmenila. Ďasno si skoro ani necítim na dotyk, pretože je ešte umŕtvené, ale tá bolesť vychádza stále zvútra zuba ako som písal vyžšie. Lekárka mi ešte ráno skúšala chladom či je zub živý, keď som zareagoval bolesťou usúdila že živý je, a teda hnis tam vraj byť nemôže. Tiež vravela že ona zub už prvý krát riadne vyčistila, a že ako na to zareaguje organizmus, to ona nevie ovplyvniť. Tiež že si myslí, že to ma nebolí zub, ale ďasno. Načo mi potom ale vyťahovala nerv? A ak by to bolo ďasno, prečo to bolí aj teraz, keď je ďasno na dotyk úplne necitlivé?

Chcem sa spýtať čo môžem robiť? Je normálne aby som toľko dní po zákroku stále cítil silnú bolesť? Skutočne nemôžem mať pod aktuálnou vložkou hnis? Nepomôže keď si tú vložku vyškriabem? Je normálne že zuby ktoré pred zákrokom vôbec neboleli mi teraz po zákroku nedajú dýchať?

Ďakujem za odpoveď..

Odpoveď

Dobrý deň,

Príčin bolestí môže byť viacero, no najpravdepodobnejšie to bude prehliadnutý neošetrený kanálik v zube, prípadne nešťastné prevŕtanie steny koreňa.
Obidva prípady môžu byť ošetriteľné, či sa o to budete pokúšať s doterajšou lekárkou, alebo skúsite vyhľadať odborníka na koreňovú liečbu (endodonciu), to už nechám na Vás.

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia v našej zubnej poradni.

Štítky