Váš dotaz je na jednu serióznu konzultáciu v ambulanci

Dobry den, bol som u 2 zubarov a kazdy mi vravi inak, som z toho zmateny, jeden mi povedal ze mam 12 kazov, druhy ze nejake 2, 3. Mam rengen zubov vo forme jpg, mozem zaslat.

Dalsia vec je ze na 2 lavej mi jedna z tych lekarok tvrdi ze je potrebna resekcia zuba. Ale rok predtym som tam mal cystu (uz jedna resekcia tam bola) a na chirurgii mi povedali ze tam uz resekcia nema vyznam, ze to je riziko a ze to nema co drzat. Proste same rozporuplne informacie. Prosim o Vas nazor!! Rengen zaslem.

Odpoveď

Dobrý deň,

Váš dotaz je na jednu serióznu konzultáciu v ambulancii, ale aby som Vás nedal úplne nabok, tak aspoň pár faktov:

Nemá zmysel robiť resekciu na zube, ak sa tam najskôr nevykoná seriózna koreňová liečba. Počas resekciei musí byť vykonané retrográdne zaplnenie koreňa, na čo sa dnes žiaľ veľmi často zabúda .

Ak sa zveríte do rúk špecialistu na endodonciu, je možné, že resekcia ani nebude potrebná. Na už raz resekovanom zube máte šancu na úspešnú nechirurgickú liečbu asi tak 50%. Ak by ste za špecialistom zašiel ešte pred prvou resekciou, šanca by bola asi 95%… Škoda.

Posúdenie kazov je značne subjektívne. Stretávam sa často s tým, že novému pacientovi nájdem množstvo kazov, hoci pred pol rokom na kontrole mu niekto iný povedal, že nemá ani jeden. Každý z nich však pacientovi ukážem na kamere a to isté viackrát urobím, keď neskôr daný zub otvorím a ošetrujem. Ak je pod výplňou veľké ložisko kazu, nepotrebujete stomatologické vzdelanie, aby ste na detailnom pohľade zbadal, že niečo nie je v poriadku. Častým použitím intraorálnej kamery sa predíde zbytočným nedorozumeniam

Návrat

Štítky