Otázka na tému Endodoncia

Zub ma príšerne bolí a cítim skazený zápach...

Dobrý deň, dlhšiu dobu ma pobolieval zub, myslela som si, že je to len obyčajný kaz, po asi 2 týždňoch som išla k zubárke, ako akútny prípad keďže ten zub ma už veľmi bolel. Zubárka na prvý pohľad nevedela o ktorý zub ide, keďže ma bolel vpravo hore a všetky zuby tam som mala zaplombovane, ale nakoniec sa rozhodla vŕtať do 7čky, čo nakoniec bol dobrý nápad.

Vŕtala mi až do koreňového kanálika ktorý následne vyčistila niečim ako ihlou, s tým, že ma objednala o 2týždne, celý ten zákrok bol veľmi bolestivý, keďže si zubárka myslela, že ten zub mám už mrtvy.

Zub ma príšerne bolí aj keď už je to zopár dni od návštevy, nemôžem nič jest a ani mať žiadnu tekutinu na pravej strane úst a denne beriem lieky od bolesti. páru dní som si ale začala uvedomovať veľmi divnú chuť v ústach, niečo ako skazený zápach.

Od poslednej návštevy zubárky si umývam zuby po každom jedle, keďže ten zub mi nechala voľný bez plomby, a tak isto používam aj ústnu vodu. Môže ísť o to, že mi vyteká hnis zo zuba? Mám navštíviť zubárku skôr ako ma ona objednala? Dosť mi to je nepríjemne, keďže mám pocit, že ten zápach cítiť aj mimo úst.

Odpoveď

Dobrý deň,

Je možné, že sa Vám zo zuba uvoľnuje hnis, zápach však väčšinou pochádza z rozkladajúcich sa tkanív a jedla. Môžete si to čistiť najtenšou medzizubnou kefkou, no pravdepodobne tam veľké zlepšenie nedosiahnete. Je tu aj riziko, že si ňou zvyšky stravy, ak už nejaké vnútri zuba natlačené sú, zatlačíte ešte hlbšie smerom do kanálikov koreňov. To by mohlo situáciu ešte zhoršiť. Práve kvôli čisteniu otvoreného zuba niektorí stomatológovia dávajú pacientom domov inštrument na čistenie kanálikov, tu však hrozí jeho zalomenie pri laickom neopatrnom zaobchádzaní.

Medzizubné kefkyMedzizubné kefky

Niektorí zas doporučujú pacientom preplach peroxidom pomocou striekačky a ihly, tu je zas riziko vzniku emfyzému, čo je rozpínanie plynov z peroxidu v kosti a okolitých mäkkých tkanivách.

Čisté koreňové kanálikyČisté koreňové kanáliky

Myslím, že by ste mali navštíviť lekárku čím skôr, nie však kvôli zápachu, ale hlavne kvôli tomu, že tam máte pretrvávajúce bolesti.

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia v našej zubnej poradni.

Štítky