Otázka na tému Fistula

Aktuány stav zuba je: veľký nález (asi 1cm) s fistulou...

Dobrý deň, prosila by som Vás o radu a Váš názor. Mám 29 rokov a problematický zub dolnú sedmičku. 2–3 roky dozadu bola endodonticky ošetrená. Momentálne som zmenila zubára a pri preventívnom snímku sa prišlo na to, že mám pod sedmičkou nález.

Aktuány stav zuba je: veľký nález (asi 1cm) s fistulou, dosť značný úbytok pevných tkanív zuba, nebolestivé. Ako sa nález vyvíjal neviem, nakoľko pri pôvodnom ošetrení neboli urobené žiadne snímky, no predpokladám, že sa zväčšuje, keďže fistula sa vytvorila cca pred dvomi mesiacmi.

Môj zubár mi dal na výber dve možnosti: reendo (pod mikroskopom) alebo extrakcia a následný implantát. Pri reendo ma upozornil, že takýto nález sa nemusí vôbec zhojiť a pôjde o zbytočnú investíciu.

Chcela by som sa opýtať na Váš názor, aká je podľa Vašich skúsenosti šanca na zhojenie, prípadne akú by mal takýto zub prognózu. Rada by som zub zachránila.
Ďakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

Tu žiaľ neexistuje pravidlo alebo nejaké navigačné kritériá. Videl som už zhojenie aj väčších nálezov. Ak máte chuť risknúť pár sto eur za záchranu zuba, tak by ste to mala urobiť. Vždy sa totiž dá vytiahnúť a zhotoviť implantát. Je tu však veľká šanca, že to bude fungovať. Pravdou však je, že ak chcete vsadiť na istotu, skôr by som sa priklonil k implantátu.

Návrat

Súvisice otázky s témou Fistula

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Fistula, skúste vyhľadávanie s výrazom Fistula v našej zubnej poradni.

Štítky