Otázka na tému Tehotenstvo a starostlivosť o zuby

Anestéza pri ošetrení zuba v tehotenstve...

Som tehotna. Mala som este pred tehotenstvom vypadnutu plombu ktora ma neboela. Bola som u zubara samozrejme objednanie trva niekolko mesiacov. Objednali ma az na 17.1. ale na Silvestra sa mi zub zlomil az k dasnu. Vcera mi zubarka povedala ze mi treba cistit kanalik co bez injekcie nevydrzim.

A inejkciu mi nemoze dat kedze som 28 tyzdni. Dala mi tam umrtvujucu vlozka, ktora mi bude vraj vypadavat lebo ju nie je o co poriadne chytit. Zub ma zacal boliet. To sa vazne kym porodim neda so zubom nic robit? Bude sa dat este urobit nadstavba? alebo mi budu musiet potom koren vytiahnut a dva zuby obrusit a zub dorobit?
Velmi pekne Vam dakujem za Vasu radu.

Odpoveď

Dobrý deň,

28. týždeň tehotenstva nie je dôvod na nepodanie anestézy! Kľudne ju možete mať pichnutú a zákrok bude vykonaný bezbolestne. To je prvá vec.

Po druhé, skôr, než lekár začne robiť endodonciu, mal by aspoň provizórne dostaviť okraj zuba fotokompozitom – potom by sa nestalo, že by sa akákoľvek „vložka“ uvoľňovala. Za túto dostavbu pacient samozrejme musí zaplatiť zo svojho vrecka, pretože v poisťovni ani netušia o tom, že toto je jediný adekvátny postup, nieto, aby to ešte zubárom uhrádzali.

Dieťa pacientDieťa pacient

Celé to však má zmysel riešiť iba vtedy, ak lomná línia praskliny končí prinajhoršom niekde v úrovni ďasna. Pokiaľ zasahuje do kosti, dostavba sa tam vykonať nedá, jedine že by ste predtým podstúpili malú plastiku na kosti alebo by sa zub strojčekom povytiahol von. To však celé musí zvážiť Váš ošetrujúci lekár, aj keď si vo Vašom prípade nie som celkom istý, či ste v rukách človeka kompetentného na koreňovú liečbu…

Ak by ste o zub prišli, náhradu možno vykonať klasickým mostíkom, ako ste spomínali, implantátom, alebo mostom na sklenených vláknach. Pre bližšie info zadajte termín náhrada zuba archíve poradne.

Návrat

Súvisice otázky s témou Tehotenstvo a starostlivosť o zuby

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Tehotenstvo a starostlivosť o zuby, skúste vyhľadávanie s výrazom Tehotenstvo a starostlivosť o zuby v našej zubnej poradni.

Štítky