Otázka na tému Zubná korunka

Je vhodnejší dvojčlen ako dať samostatné dve korunky na každý zub?

Rada by som počula aj iný názor odborníka. Môj stomatológ mi na dva horné zuby (4,5) nasadil korunku-dvojčlen s odôvodnením, že je to vhodnejšie kvôli stabilite. Teraz po asi dvoch rokoch, musíme dať korunku dole, pretože dobre nedosadá a v dôsledku toho sa v tých miestach množia baktérie a šíriaci zápach mi vadí. Ja si myslím, že korunka nesedela od začiatku a môžno práve preto, že dvojčlen sa horšie nasádza ??? Ale pravdou je, že teraz by stačilo stiahnuť len jednu korunku, ktorá je nad 5-kou a vymeniť ju a takto budem platiť za dve, keďže sú spojené. A ešte s otáznym výsledkom. Myslíte si že nahrádzať dva zuby spojeným dvojčlenom je vhodnejšie ako dať samostatné dve korunky na každý zub ?

Odpoveď

Dobrý deň,

Korunky sa spájajú v prípade, ak je ich stabilita ohrozená. To sa deje zväčša z dvoch príčin:

  1. Zuby sú čiastočne parodontózne postihnuté a kývu sa. Ak sa spoja do jedného celku, je pravdepodobné, že sa navzájom pri žuvaní podporia a tým sa predĺži ich životnosť v ústach.
  2. Zuby boli relatívne malé a po obrúsení ešte menšie. Plocha, ktorou sú korunky prilepené na zuby je malá a hrozí, že sa uvoľnia. Ak sa spoja do celku, ich stabilita sa zvýši.

Inak, dvojčlen sa nasádza rovnako dobre ako samostatná korunka, ak je celá práca presná a kvalitne vyhotovená.

Návrat

Súvisice otázky s témou Zubná korunka

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zubná korunka, skúste vyhľadávanie s výrazom Zubná korunka v našej zubnej poradni.

Štítky