Otázka na tému Zubné výplne - plomby

Mrtvy zub alebo kaz pod plombou

Dobrý deň, Mám druhý horný zub vpravo – zaplombovaný,napuchla som,resekcia. Po druhom pôrode zub sa aj tak zlomil a nasadený umelý živicový zub s čapom – to je cca 10rokov.
Tretí horný je zaplombovaný.Štvrtý horný bol zaplombovaný no po treťom pôrode sa tiež zlomil a bol mi vytrhnutý.Zvažujem nasadiť náhradu – sklenné vlákna.Zaplombovaný je aj piaty horný zub.
Bolí má pravá horná čelusť,citlivá je na chlad aj teplo,aj mimo jedenia vyráža mi bolesť do hornej nosovej dierky a od tej hornej dvojky doprava až do samého zadu.
Bol mi v lete robený panorama-snímok celej čeluste,ale nič zvláštne sa nenašlo.Na súčasné silné bolesti som dostala Dalacin.Je vhodné opätovné RTG,dá sa zistiť,či je nejaký kaz pod plombou alebo je to zapálený nerv, prípadne bolesť kosti, v ktorej je zub, kosť v oblasti umelého zuba po resekcii, prípadne to môže byť nejaký mrtvy zub?
Ďakujem
Santal

Odpoveď

Dobrý deň,

Môže to byť čokoľvek… a ja na to cez internet neprídem.
Roentgenom sa samozrejme často dá odhaliť kaz pod výplňou, dá sa odhaliť dlhodobo mŕtvy zub. Takisto sa dá s odstupom času odhadnúť, či resekcia na zube bola úspešná. Na tieto veci je ale lepšie hodnotiť malé intraorálne snímky, nie panorámu. Väčšinou sú o dosť presnejšie v zobrazení.

Kaz pod plombouKaz pod plombou

Vyšetrením v ústach je možné odhaliť mŕtvy zub, prípadne iné možné zdroje bolesti.
Liečba antibiotikami veľa nevyrieši, väčšinou iba oddiali problém.

Amalgámová plomba - kazAmalgámová plomba – kaz Amalgámová plomba - kaz pod výplňouAmalgámová plomba – kaz pod výplňou Amalgámová plomba nahradená bielou plombouAmalgámová plomba nahradená bielou plombou

Návrat

Súvisice otázky s témou Zubné výplne - plomby

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zubné výplne - plomby, skúste vyhľadávanie s výrazom Zubné výplne - plomby v našej zubnej poradni.