Otázka na tému Zubné výplne - plomby

Ako vypadnutie výplne môže súvisieť s tým, že ma začal bolieť zub

Dobry den! Pred dvomi dnami mi zuvacka vytiahla vypln-asi biela blomba z 31 zubu, na ktorom mam kusok odstiepeny, uz asi 10 rokov(teraz mam 20). Myslela som si, ze to staci vyriesit po sviatkoch, no vcera ma zub zacal neskutocne boliet a bolest sa len stupnovala, pricom prechadzala aj na vedlajsie zuby. Kazde styri hodiny som musela brat tabletku proti bolesti. Dnes rano som bola na pohotovosti, kde mi najprv len dali docasnu blombu na to odstiepene miesto, no to nic nevyriesilo. Poobede som sa tam vratila a trvala na RTG. Nic sa neukazalo.

Zubar mi teda navrhol vybrat nerv, pretoze nevidel nic, co by mi mohlo sposobovat bolest, iba videl, ze ma na poklopanie ma zub strasne boli. Ked ho otvoril, zistil, ze nerv uz hnije, ze zub bol mrtvy. Vysvetlil mi, ze bolest sposobovali bakterie v zube. Zub mi nechal otvoreny s tym, ze mam z neho jazykom vysavat hnis a davat si studene obklady.

Moja otazka je, ako vypadnutie vyplne moze suvisiet s tym, ze ma zacal boliet zub, ktory ocividne bol uz nejaku dobu mrtvy? Chcem sa tiez spytat, ako to, ze bolest neustava, ked zub je mrtvy a uz aj otvoreny? A ako je mozne, ze ma bolia aj dva susedne zuby? Dakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

Tým, že sa výplň uvoľnila sa vo vnútorných priestoroch zuba mohli zmeniť podmienky (napr. vlhkosť, koncentrácia kyslíka) a tak sa tam pomnožili iné typy baktérií, alebo sa tam priamo zaniesli cestou slín. To spôsobilo prvú vlnu bolesti. Potom Vám zo zuba odstránili nerv, no dolná jednička máva často dva kanáliky, takže je možné, že v jednom ešte zvyšok nervu ostal. To by mohlo spôsobiť pretrvávajúcu bolesť. A ostatné zuby Vás môžu bolieť na poklop alebo záhryz preto, že hroty ich koreňov sú v kosti umiestnené blízko hrotu spomínanej jedničky, ktorá dočasne vyvolala zápal kosti. Teraz, keď na nich zahryznete, prenesie sa záťaž na postihnutú kosť a to zabolí.
Riešením je nechať si zub poriadne ošetriť. To sa Vám ale podarí asi až po sviatkoch. Dovtedy by bolesť mala pomaly prechádzať.

Návrat

Súvisice otázky s témou Zubné výplne - plomby

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zubné výplne - plomby, skúste vyhľadávanie s výrazom Zubné výplne - plomby v našej zubnej poradni.

Štítky