Otázka na tému Bezbolestné ošetrenie zuba

Zubár neaplikuje anestézu, aby sa vedel v zube orientovať napriek bolesti....?

Dobre ráno, chcela by som sa opýtať na zub videla som že ste odpovedali jednej pani tak vam pisem email. Mala som otvreny zub 3 mesiace ktory mi robila zubarka v cesku tak konecne som sa dostala k svojmku slovenskemu. Vcera predobedom chcel mi vycistit kanaliky ale nenasiel ich spravil mi RTG a povedal ze ich nevidno a jeden ide mimo zuba ze asi pojde von a sa ma pytal ci ma bolel a ja ze nie. Tak mi neviem co spravil a dal mi vlozku ale teraz ma boli na dotyk…Nemozem nic jest co mam robit? Mam ho dat vytrhnut ci skor alebo mam pockat par dni? o 7:00 mu skusim zavolat, ze co a ci ma vezme.

A este robil mi este jeden zub co ma pobolieval ked som jedla inak nie ta mi vyvrtal ale pred tym mu vravim ze si prosim injdekciu no aby mi to umrtvil a on povedal ze nie ze musi vediet ako ma to boli alebo nieco take tak ma tam triznil ja si nikdy bez umrtvenia robit nedam a on teraz no nechapala som a skoro som sa az rozplakala.

VED MAM PRAVO NA UMRTVENIE ALEBO NIE?? zaplatim si to ja tak preco by ma mal tyrat? Dakujem za odpoved a dufam ze skoru pekny den

Odpoveď

Dobrý večer,

v podstate máte na výber, či si necháte zub vytiahnúť, alebo sa obrátite na lekára špecializujúceho sa na endodonciu, ktorý pracuje so zubným mikroskopom. V kombinácii znalostí, optickej a nástrojovej výbavy a špeciálnych materiálov je záchrana Vášho zuba ešte vysoko pravdepodobná.

Je úplne samozrejmé, že v dnešnej dobe máte možnosť byť ošetrená bezbolestne. Lekár nie je povinný Vám podať lokálnu anestézu, Vy však môžete zmeniť lekára…

Nie prvý krát počúvam argument, že zubár neaplikuje anestézu, aby sa vedel v zube orientovať, ako blízko nervu sa nachádza. Je to úplná hlúposť.

Po prvé preto, že je to úplne neempatické a absolútne to nezohľadňuje pocity klienta a po druhé preto, že je to nezmysel. Mám pacientov, ktorých zásadne nikdy nič nebolí a na bolesť, ktorú iní pociťujú ako neznesiteľnú ledva mihnú okom.

Rozdielne vnímanie intenzity bolesti je dôvod, prečo sa podľa nej nemožno orientovať v hĺbke preparácie (vŕtania). Odhliadnúc od vnímania – ak v zube ostáva ložisko kazu, je nutné ho odstrániť, bez ohľadu na reakcie pacienta. Ak kaz ostane pod výplňou, ošetrenie stráca zmysel. Preto jediný rozumný spôsob ošetrenia je aplikovať anestézu a zub dôkladne vyčistiť.

Návrat

Súvisice otázky s témou Bezbolestné ošetrenie zuba

Súvisice články s témou Bezbolestné ošetrenie zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Bezbolestné ošetrenie zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Bezbolestné ošetrenie zuba v našej zubnej poradni.