Otázka na tému Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Aký zmysel má čistenie koreňových kanálikov?

pred 2 mesiacmi ma rozbolelo pravé dolné zuboradie. Moja lekárka ma poslala na RTG a rozhodla sa na 8 vybrať nervy a vyčistiť kanáliky.Týžden po vybratí nervov bolesti prestali. Kanáliky čistila asi 5× a po mesačnej pauze keď ma objednala na vyplnenie koreňov mi oznámila že si myslí že problém bude asi vo vedľajšom zube. Poslala ma na RTG a podľa nálezu sa rozhodla že toto isté zopakuje aj na vedľajšom zube. Povedzte mi prosím aký zmysel má čistenie koreňových kanálikov keď pod koreňmi nemám hnisavé ložiská.Je toto štandardný postup?

Odpoveď

Dobrý deň,

Dôvodom na koreňovú liečbu nie je iba prítomnosť hnisavých ložísk na hrotoch koreňov zubov. Tie sú prítomné iba v prípade dlhodobej infekcie kanálikov. Koreňová liečba musí byť vykonaná vždy, ak je daný zub mŕtvy alebo ak má zapálený nerv (tzv.pulpitída). Ani jeden z týchto stavov nemusí mať žiadne prejavy na roentgenovej snímke. Inou možnosťou v týchto prípadoch je už len extrakcia.

Zubné kanáliky s výplňou - gutaperčaZubné kanáliky s výplňou – gutaperča Čisté koreňové kanálikyČisté koreňové kanáliky

Dentonet

Odpovedal: Dentonet

email: dentonet@dentonet.sk

web: www.dentonet.sk

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba v našej zubnej poradni.

Štítky