Otázka na tému Zubná korunka

Vykonať resekciu, lebo je škoda poškodiť korunku je úplný nonsens.

Dobrý deň. V septembri 2010 mi bola osadená keramická korunka na zub 13, vybratý nerv + výplň. Hneď po nasadení korunky som cítila tlak a korunka mi zavadzala, vraj pri očných zuboch tento pocit trvá určitú dobu. Časom po žuvaní začala bolesť akoby pri koreni zuba, po 2–3 dňoch som nežuvala na tej strane, bolesť prestala, no zub zostával na zatlačenie z boku bolestivý. Stále sa to opakovalo asi rok a v septembri 2011 začali silnejšie bolesti celej pravej strany – líce, ucho, pod okom. Asi po troch mesiacoch bolesť postupne ustúpila. Všetky snímky negatívne.

Tento rok to samé, teraz bolesti silnejšie, už len s liekmi. Na panoramatickom snímku je vraj zrejmé preplnenie koreňa (asi ten čap pri žuvaní hlbšie zatlačený – môj názor) a tak zubárka skonštatovala, že najlepšia bude resekcia, lebo je škoda porušiť korunku. Na neurológii však zistené, že nejaká cieva je blízko nervu a môže vyvolávať bolesť. Ja si myslím, že bolesť je vyvolaná neustálym tlakom a tým dráždením nervu. Bojím sa, aby sa resekciou nejako ten nerv neporušil. Už by som sa zubu najradšej zbavila. Prosím, Váš názor. Ďakujem

Odpoveď

Dobrý deň

Z Vášho opisu mi príznaky pripomínajú skôr vysokú korunku v dynamickej oklúzii. Znamená to, že korunka je v niektorých miestach hrubšia, než by mala byť. Ak naprázdno zavriete ústa, nemusí byť vysoká, ak však pohnete sánkou do strany, vytvára príliš vysokú prekážku so zlým sklonom, čo preťaží daný zub, alebo zub stojaci oproti. Pokiaľ je to tak, nepomôže ani resekcia ani nič iné, okrem výmeny korunky, alebo jej zábrusu.

Inak, vykonať resekciu, lebo je škoda poškodiť korunku je úplný nonsens. Pri resekcii ide o chirurgický zákrok so znesením kosti a odstránením hrotu koreňa, čím sa zub oslabí. Nemusí to prebiehať ružovo a môže to mať nežiadúce následky, tak ako každá chirurgia.

Nie som si istý, či to stojí za zopár ušetrených eur.

Návrat

Súvisice otázky s témou Zubná korunka

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zubná korunka, skúste vyhľadávanie s výrazom Zubná korunka v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

resekcia

28. 04. 2013 17:16 | jarus | reagovať

dobry den, som 2 mesiace po resekcii očneho zuba na ktorom mam korunku,pred asi tyždnom mi zacal vytekat hnis. zub ma neboli len pri koreni nosa mam opuch alebo čo e to tvrde.lekar povedal , že operacia dopadla dobre, uživam atb,dokedy budem mat ten tvrdy opuch pri koreni nosa. dakuem

Pridať komentár

Štítky