Otázka na tému Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

V prvom rade by som sa pokúsil o serióznu koreňovú liečbu

Dobrý deň, z dolnej 6 vľavo mi vypadla plomba. Zub ma mierne pobolieval.Lekárka mi povedala, že mám zapálenú dreň, zub mi otvorila a objednala ma o dva týždne, keďže sa nachádzam mimo SR. Do nasledujúcej návštevy mi však začalo hnisať ďasno okolo zubu a mala som napuchnuté líce. Zubárka mi predpísala Rovamycine a objednala ma o ďalšie dva týždne s tým, že ho nemôže ďalej ošetrovať, keď hnisá a bude ho pravdepodobne musieť vythnúť.

ATB som už dobrala, výsledkom je však len odzenenie opuchu líca, ďasno okolo zuba je neustále opuchnuté, mám tuhý váčok. Hnis nevyteká,ide von len ak zatlačím na váčok.Nepozorujem žiadne zlepšenie. Chcem sa spýať, či je postup mojej zubárky správny, môžem mať zub otvorený mesiac ? A je ešte možné zub zachrániť alebo je nevyhnutná extrakcia zubu?

Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď

Dobrý deň,

Nemyslím si, že by zub bolo nutné hneď extrahovať. V prvom rade by som sa pokúsil o serióznu koreňovú liečbu. Ak je hnisavý vačok lokalizovaný asi centimeter od okraja ďasna, tak je pravdepodobné, že pochádza z infikovaného koreňa. Pri dobrom preliečení kanálikov sa stratí.

Koreňové kanáliky - detailKoreňové kanáliky – detail korenove-kanaliky-detail.jpgkorenove-kanaliky-detail.jpg

Tie je potrebné široko otvoriť, odstrániť z nich zbytky nervov a dlho preplachovať dezinfekčnými roztokmi. Potom možno kanáliky hermeticky uzavrieť a zrekonštruovať korunkovú časť zuba. Ak Vás detailnejšie zaujíma postup, vyhľadajte si v archíve poradne odpovede podľa hesla „endodoncia“, alebo „koreňová liečba“.

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba v našej zubnej poradni.

Štítky