Otázka na tému Mŕtvy zub

Môj problém spočíva v tom, že mám mŕtvy zub...

Dobrý deň, Môj problém spočíva v tom, že mám mŕtvy zub – vpredu hore, ktorý sa cca. necelý rok po jeho „umrtvení“ stal citlivým na dotyk ( poklep, tlak ). Moja zubárka mi začala zubný kanálik čistiť a dezinfikovať(najprv ho nechávala otvorený posledný mesiac a pol uzavretý), lenže po cca. 3 mesiacoch liečby nevnímam výraznejšie zlepšenie situácie, pretože zub je stále citlivý (niekedy viac niekedy menej). Teraz mi odporučila ako najlepšie riešenie koreňovú resekciu.
Je to po 3 mesiacoch liečby naozaj jediná cesta ?

Odpoveď

Dobrý deň,

Bolesť na poklop alebo záhryz po tak dlhej dobe je:

  1. znakom pretrvávajúcej infekcie kosti okolo hrotu koreňa zuba následkom nedostatočného preliečnia kanálika – liečba by mala primárne spočívať v reendodoncii (opakovanej koreňovej liečbe), najlepšie v ambulancii špecialistu s mikroskopom. Resekcia je až úplne posledná možnosť, ako odvrátiť extrakciu, aj to by však malo byť vykonané dôsledne, s retrográdnym zaplnením kanálika.
  2. v horšom prípade je bolesť spôsobená pozdĺžnym zlomením koreňa, čo sa dá väčšinou diagnostikovať len pomocou zubného mikroskopu. V takomto prípade je zub neošetriteľný.

Mŕtvy zubMŕtvy zub

Návrat

Súvisice otázky s témou Mŕtvy zub

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Mŕtvy zub, skúste vyhľadávanie s výrazom Mŕtvy zub v našej zubnej poradni.

Štítky