Otázka na tému Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Prehltla som kúsok zuba

Dobrý deň, odlomila sa mi časť z mŕtvej stoličky a vypadla mi aj plomba, ktorá bola na kraji zubu. Pravdepodobne som odlomený kus zubu prehltla, plombu nie, tá vypadla neskôr, tak teraz neviem, čo mám robiť, či si s tým kúskom zubu poradí kyselina v žalúdku, alebo sa mám obávať komplikácií pri prechode tráviacim traktom?

V strede zubu mi ešte drží výplň, ktorou mi zubár vyplňoval zub v marci. Chcem sa opýtať, či bude treba urobiť novú koreňovú výplň a zub domodelovať fotokompozitom, alebo bude nutná extrakcia? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,

Nie som si celkom istý, či žalúdočná kyselina dokáže úplne rozpustiť veľký zubný úlomok, ale nebojte sa. Od svojich kolegov som už počul množstvo historiek o tom, čo všetko sa pacientom podarilo prehltnúť. Pokiaľ to nebolo dlhé, tenké a ostré, vždy to samo vyšlo von…

Každá koreňová výplň, ktorá ostane obnažená smerom do úst dlhšie ako 48 hodín by mala byť prerobená nanovo. To tvrdí literatúra a potvrdzujú výskumy, pretože po dlhšej dobe dochádza popri koreňovej výplni k opätovnému infikovaniu koreňového systému zuba. Inak jediný dôvod na extrakciu by bol, ak sa Vám zub zlomil tak nešťastne, že okraj lomnej línie siaha šikmo pod úroveň kosti.

Nad dobudovaním zuba kompozitom by som pri tak rozsiahlej strate neuvažoval, skôr by bolo na mieste do kanálikov vlepiť vláknami vystužené živicové čapy a zub na záver ošetriť korunkou.

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba v našej zubnej poradni.

Štítky