Otázka na tému Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Zub po koreňovej liečbe by mal byť okorunkovaný...

Dobry den, prosim o Vas nazor, vlavo horná 6 je umrtvena uz min.5 rokov, teraz mi nový zubar zistil, ze tam mam zanet, a zle zaplnene kanalky, zub ma bolel, takze sme udelali revizi.aky je vas nazor na to, ze tento zub mi ale zubar zbrusil, pretoze bol najdlhsi, aby vsetok tlak pri hryzeni nemusel znasat ten zub, lebo by sa to mohlo ulomit…Ak sa mi za 5 rokov nezlomil, myslite, ze by sa to mohlo stat? Je pravda ze pri revizi mi kanalky musel o dost zvacsit, a vraj okolo celeho zubu mam plomby, ktore musi prerobit…ale ked tak rozmyslam, pokial by sa kanaliky spravne zaplnili, opravili na zube vsetky plomby, tak predsa nie je dovod aby sa zub zlomil.....co si myslite? Je spravne ze mi ho zbrusil?

Odpoveď

Dobrý deň,

Pravda je taká, že väčšina svetovo známych špecialistov na endodonciu trvá na tom, aby bol každý zub po koreňovej liečbe okorunkovaný. Dôvod je ten, že koreňovou liečbou a tiež samotnou príčinou, ktorá k nej vedie (rozsiahly kaz, veľká výplň a pod.) je zub neraz tak oslabený, že veľmi často dochádza k jeho zlomeniu a následnej extrakcii. Kvalitná dostavba a korunka má v tomto prípade ochrániť zub pre ulomením. Váš lekár ešte nechcel zub okorunkovať, no aby ho uchránil pred zlomením, rozhodol sa ho zabrúsiť, čím mu uľavil od záťaže. Pokiaľ to previedol správne, urobil tam kvalitnú výplň a následne všetky prechody a zabrúsené plochy vyleštil, pravdepodobne predĺžil jeho životnosť. Toto riešenie je šetrné na Vašu peňaženku a v podstate mu nemožno nič vytknúť.

Čisté koreňové kanálikyČisté koreňové kanáliky

Z filozofického hľadiska to však znamená, že tento zub nebude niesť žuvaciu záťaž a tá sa zákonite musí rozložiť na ostatné zuby. Zaťaženie okolitých zubov tým logicky vzrastie. Ideálne je rekonštruovať zuby s takým výsledkom, aby pacient nemusel po ošetrení daný zub šetriť. V ideálnom svete by preto bolo rozumnejšie oslabený zub ošetriť korunkou, čo by však pre Vás znamenalo nejakých extra 200–300 eur a zub by bolo nutné pod korunku obrúsiť ďaleko viac, ako máte teraz. A to by sa Vám asi páčilo ešte menej.

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba v našej zubnej poradni.

Štítky