Otázka na tému Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Zápal okolia hrotu koreňa zuba

Dobrý deň. Už to bude pomaly rok, čo sa mi vzadu dole na dasne spravila hrcka asi vo velkosti 0.5×0,5 cm. Nebolela,nehnisala,nijako obzvlast nezavadzala-tak som tomu neprikladala velky vyznam. Ale asi pred 2 mesiacmi sa hrcka presunula viac na povrch,zbelela-bol v nej hnis, a praskla…3 dni na to sa objavila opat a opat praskla- a takto sa to taha dodnes. Az na to,ze posledny tyzden ma to dasno aj boli,bolest sa prenasa az do polovice dolnej sanky. Nad tou hrckou je zub ktory je mrtvz uz cca 5 rokov a tak dlho je aj pekne osetreny. Opuch zatial nemam. Je to en zapal dasien alebo to moze byt aj zapal okostnice? K zubarovi kazdopadne pojdem,len neviem na co som tak dlho cakala :/

Odpoveď

Dobrý deň,

Toto je klasický prípad chronickej periapikálnej parodontitídy – po slovensky povedané – pomaly sa vyvíjajúci zápal okolia hrotu koreňa. Príčinou je reinfekcia kanálikov zuba z dôvodu netesnosti koreňovej výplne na hrote koreňa, alebo cestou kazu alebo štrbiny pod výplňou v korunkovej časti zuba.

Riešením je zub vytiahnúť, alebo opätovne endodonticky preliečiť (reendodoncia = opakovaná koreňová liečba).

Ak to ponecháte tak, riskujete vážne celkové zdravotné problémy.

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

bolest po otvoreni zuba

14. 03. 2013 22:05 | Monika Cedova | reagovať

Zub, horna trojka zacal byt citlivy na dotyk po RTG zubar zistil zapal na konci vyplneneho korena.Zub otvoril a koren zasa precistil a zatvoril co sa zubu vôbec nepacilo pripuchla som takze zasa nechal otvoreny,zub aj po otvoreni stale pobolieva a hlavne ked si pritlacim pri nose to velmi boli.Opetovna navsteva potvrdila upchatie kanalika co sa mi stale opakuje a vôbec sa to nezlepsuje trva to uz mesiac lekar pri poslednej navsteve povedaj,ze nevie ci mi pomôze resekcia o ktorej predtym hovoril a povedal ze zub bude treba asi vytrhnut co som odmietla.Pomôhla by liecba antibiotikami ktore mi odmieta dat,lebo kojim?Preco sa mi po precisteni kanalik vzdy upcha?Dakujem za odpoved M.C.

RE: bolest po otvoreni zuba

14. 03. 2013 22:11 | rudolf novotný | reagovať

Ak sa raz kanálik spriechodní na potrebnú šírku, je veľmi málo pravdepodobné, aby sa znovu upchal. Skôr si myslím, že je v tom zube ešte nejaký prehliadnutý neošetrený kanálik, s čím by Vám najskôr pomohol lekár so stomatologickým mikroskopom. Ak by to vyšlo, nebola by nutná resekcia ani extrakcia.

Pridať komentár

Štítky