Otázka na tému Fixný strojček na zuby

Je to kaz pod zubným strojčekom?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na jeden problém. Na horných zuboch mám strojček, klasický, z vonkajšej strany prilepený na zadných zuboch krúžkom (myslím, že takto sa to volá). Môže mi pod tým krúžkom vzniknúť kaz? Keď mi naposledy odpadol a išiel som k zubárke dala mi ho dole aj s celým oblúkom a poslala ma do umyť si zámky. Na zadom zube (na ktorom bol krúžok) som mal niečo ako kaz … proste hnedé citlivé miesto za normálnych podmienok ma nebolí ale cítim že je to citlivé keď som išiel naspäť nič mi na to nepovedala a nalepila na to krúžok znova. Mám strach aby sa to nezačalo šíriť. Keď som sa pýtal ľudí čo už strojček nemajú povedali že žiadne kazy po tom nemali. Nemôže sa mi s tým zubom ničo stať? Pokiaľ viem strojek by sa mal lepiť len na ´´opravené´´ resp. plombované zuby.

Odpoveď

Dobrý deň,

Platí zásada, že strojček by sa mal riešiť iba u pacientov bez kazov. To, že na spomínanom zube máte hnedú škvrnu ešte nemusí znamenať, že je to aktívny kaz. Ak by to tak bolo, lekárky by strojček opakovane nebola nalepila bez jeho ošetrenia. Pod obrúčkami kazy vznikajú dosť zriedkavo, pretože sa lepia na zub materiálom, ktorý uvoľňuje fluór, čím sa podstatne znižuje riziko vzniku kazu. Pre pokoj duše ste sa jej na tú škvrnu mali opýtať…

Návrat

Súvisice otázky s témou Fixný strojček na zuby

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Fixný strojček na zuby, skúste vyhľadávanie s výrazom Fixný strojček na zuby v našej zubnej poradni.

Štítky