Zubný povlak

Problém: zubné povlaky u našich detí (1,3, a 6r.). Napriek hygiene sa tvoria od ďasienka smerom nahor tmavé (spočiatku tmavohnedé, neskôr čierne) povlaky, ktoré sú spočiatku mäkšie (dajú sa zoškrabnúť nechtom) a postupne tvrdnú. Kefkou umyť rozhodne nejdú. Raz za 2–3 mesiace ich zubná hygienička zoškrabe a zúbky prečistí granulovanou pastou, ale povlaky sa čoskoto objavia a rastú, nielen na mliečnych, ale i na rastúcich trvalých zúbkoch. Raz pri užívaní antibiotík náhle zmizli, no neskôr sa objavili, preto predpokladáme bakteriálny pôvod. Môžem pre upresnenie zaslať fotky. Otázka: ako postupovať pri riešení, dať povlaky na rozbor ? Chodiť neustále hygieničke, efekt je len dočasný a estetický, no nevieme či pre sklovinu trvalých zúbkov prospešný !!! Sú nejaké antibakteriálne prípravky vhodné na čistenie detských zúbkov ? Ďakujem.

Odpoveď

Dobrý deň,
zubný povlak nezvykne mať farbu. Akonáhle je to sfarbené je to skôr pigment. V každom prípade správna hygiena je základ – správne čistenie zubov.
Ak sa jedná o povlak je to jednoznačne otázka hygieny, ak o pigment tak tam môžu byť aj iné faktory. Skúste stránku www.dentalalarm.sk. Tu nájdete inštruktáže. 

S pozdravom MUDr. Maxim Stošek

Návrat

Štítky