Otázka na tému Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Čo sa deje v mŕtvom neošetrenom zube...

Dobre rano . Chcel by som sa opytat a pripadne poradit . Zacal ma bolet zub 5ka na pravo hore ,bolel aj nebolel ale velmi malo .. pred 2 tyznami som opuchol pod okom bol som u zubara zistil ze tam mam hnis, otvoril mi zub precistil kanaliky len zavrel vatou aby bnebol tlak v zube . asi po 2 dnoch sa mi opuch presunul na dasno a vytvoril sa mi tam hnisavy vacok ktory mi na pohotovosti narezali .tlak aj bolest zuba aj opuch sa stratili .

Znovu o 2 dni som siel zubarovi ktory mi znovu precistl kanaliky alebo neviem co takou strunkou. zub zavrel a povedal ze ked sa bolet objavi zub bude treba len vytrhut . Bolest sa znovu objavila ale neviem popisat kde neviem c je to bolest zuba alebo dasna tesne pri zube alebo to narezane . bolest sa objavuje tuez striedavo vecinou tak nadranom . kedze sa nachadzam v nemecku tak som nerozumel komplet vsetko zubarovi teda tie odborne vyrazi .chcel by som sa poradit ci to moze byt hnisavy zapal okostnice ? alebo ? Velmi pekne dakujem za skoru a hlavne pozitivnu odpoved . nenasiel som podobnu otazku u vas v poradni

Odpoveď

Dobrý deň,

Proces, ktorým prechádzate je nasledovný:
Z nejakej príčiny Vám spomínaná pätorka odumrela. V takomto mŕtvom neošetrenom zube sa skôr či neskôr na zvyškoch nervov a ciev začínajú množiť baktérie a uvoľňujú sa smerom do kosti. To v nej vyvolá ložiskový zápal, čo sa prejaví opuchom mäkkých tkanív nad jej povrchom. Vtedy do toho vstúpil Váš stomtológ a prevŕtal výplň na spomínanom zube, až kým nesprístupnil dutinu v strede zuba, kde bol kedysi nerv a kde sa teraz množia baktérie. Chcel tým zabezpečiť, aby sa hnisavé produkty a baktérie uvoľnovali smerom do úst a nie do kosti.

V priebehu času sa Vášmu organizmu podarilo vybudovať imunitnú odpoveď na infekciu a podarilo sa mu rozptýlenú infekciu v kosti ohraničiť a pretlačiť von z kosti – pod ďasno nad zubom. Preto sa Vám tam vytvoril hnisavý vačok, ktorý na pohotovosti rozrezali. V kosti a pod ďasnom tým klesol tlak a bolesti pochopiteľne ustali. Stále však ostala infekcia v kosti, ktorej pôvodom je mŕtvy neošetrený zub.

Hnisavý vačok pod zubomHnisavý vačok pod zubom

Akútna infekcia prešla do chronicity, stratila na svojej intenzite. Kým ste mal otvorený zub a hnisavé produkty (ktorých bolo už teraz menej, stále sa však tvorili) mali kade odchádzať, tak ste bolesti nepociťoval. Akonáhle to lekár zavrel, znovu Vás to rozbolelo. Najjednoduchším riešením je vtedy pacientovi povedať, že sa nedá nič robiť a zub musí ísť von. Je to smutné, ale časté.

Rozumnejšie by bolo zub správnym spôsobom ošetriť, v prvom rade ho zbaviť infekcie a potom hermeticky zaplniť. To si však vyžaduje znalosti, kvalitnú prístrojovú a nástrojovú výbavu a hlavne dostatok času (niekedy to trvá aj 3–4 hodiny). Je pochopiteľné, že sa to nedá spraviť za tridsať eur. Ak sa však zub kvalitne ošetrí, môže bezproblémovo slúžiť až do konca života bez rizika zdravotného ohrozenia nositeľa.

Koreňové kanáliky - detailKoreňové kanáliky – detail Zubné kanáliky s výplňou - gutaperčaZubné kanáliky s výplňou – gutaperča

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba v našej zubnej poradni.

Štítky